Kaotik sistemlerin adaptif kontrolü
Adaptive control of chaotic systems
- Tez No: 953425
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHİTTİN BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kaotik sistemlerin kontrolüne yönelik çalışmalar gün geçtikçe daha fazla önem kazanmakta olup, bu alan literatürde yeni araştırma yönelimleri ve katkılarla zenginleşmektedir. Kontrol çeşitlerinden ise adaptif (uyarlanır) kontrol güncelliğini korumakta ve farklı alanlara uygulanma ihtiyacı bulmaktadır. Başlangıç aşamasında, kaotik dinamikler sergileyen doğrusal olmayan sistemlerin belirli parametreleri üzerinde düzenlemeler yapılarak sistemin kaotik doğası bastırılmış, ardından bu yeni yapı doğrultusunda kontrol sistemi tasarlanmıştır. Kaotik yapıya sahip sistemlerin kontrol edilmesi, genellikle sistemin belirlenen bir denge durumuna yönlendirilerek o noktada istikrar kazanmasının sağlanmasıyla ilişkilidir. Kararsız davranışlara sahip dinamik sistemlerin denge noktasına ulaştırılıp kararlı hale getirilmesinde adaptif kontrol yöntemleri önemli bir rol oynamaktadır. Bu yöntem, sistemin parametrelerini dinamik olarak değiştirerek kaotik davranışın bastırılmasına dayanır. Bu çalışmada, kaotik dinamiklerin kontrol edilebilirliği analiz edilmiş ve bu sistemlerin daha kararlı hale getirilmesi için adaptif kontrol yöntemleri geliştirilmiştir. Adaptif kontrol çalışmalarının simülasyonları Python yazılım diliyle kodlanarak gerçekleştirilen denemeler neticesinde yöntemin etkili olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Studies on the control of chaotic systems are gaining more importance day by day and this field is enriched with new research directions and contributions in the literature. Among the types of control, adaptive control remains up-to-date and needs to be applied to different fields. In the initial phase, the chaotic nature of the system is suppressed by adjusting certain parameters of nonlinear systems exhibiting chaotic dynamics, and then the control system is designed according to this new structure. Controlling systems with chaotic behavior is usually associated with steering the system to a determined equilibrium state and stabilizing it at that point. Adaptive control methods play an important role in bringing dynamic systems with unstable behavior to the equilibrium point and making them stable. This method is based on suppressing chaotic behavior by dynamically changing the parameters of the system. In this study, the controllability of chaotic dynamics is analyzed and adaptive control methods are developed to make these systems more stable. The simulations of the adaptive control studies are coded with Python software language and as a result of the experiments, it is observed that the method is effective.