Kronik hepatit B virüs enfeksiyonu ile hepatosteatoz arasındaki ilişki
The relationship between chronic Hepatitis B virus infection and hepatic steatosis
  1. Tez No: 953424
  2. Yazar: GİZEM KAYNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN TUNA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç; Çalışmamızda KHBV ile hepatosteatoz arasındaki ilişki mekanizmalarını, mevcut epidemiyolojik bulguları ve potansiyel klinik sonuçları ele alarak, güncel literatürdeki bulguları sistematik bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Materyal ve Metot; Çalışmaya Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu 31.12.2024 tarih ve 2024.337.12.21 protokol numaralı etik kurul onayı ile başlanmıştır. Retrospektif tanımlayıcı bir çalışmadır. Bulgular; Çalışmaya 142 hasta dahil edilmiştir. Hastaların 71'i (%50) kadın, 71'i (%50) ise erkekti ve yaş ortalamaları 52,91±11,93 yıl olarak saptanmıştır. Hastaların %26,8'inde (n=38) komorbidite saptanmıştır. Hastaların %54,9'unda karaciğer USG sonucu normal olarak değerlendirilmiştir. Steatozun derecelerine göre; %58'inde Grade 1, %25'inde Grade 2 ve %17'sinde ise Grade 3 yağlanma saptanmıştır. Steatoz grupları arasında yaş (p=0,019), ağırlık (p=0,017), VKİ (p=0,001), komorbidite (p=0,003), diyabet (p=0,009), INR (p=0,045), ALT (p=0,015) yönünden istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır. Sonuç; Sonuç olarak, çalışmamız kronik hepatit B enfeksiyonu olan bireylerde hepatik steatozun yaygın olduğunu ve özellikle yaş, beden kitle indeksi ve diyabet gibi metabolik faktörlerle yakından ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Steatozun şiddeti arttıkça ALT düzeylerinde artış ve komorbidite sıklığında yükselme gözlenmiş, ancak diğer birçok biyokimyasal parametre ile anlamlı ilişki saptanmamıştır. Ayrıca, FIB-4 gibi non-invaziv fibrozis skorlarının steatozun derecesini yansıtmada yetersiz kalabileceği görülmüştür. Bu bulgular, KHB hastalarının yalnızca viral yönüyle değil, metabolik açıdan da bütüncül değerlendirilmesi gerektiğini ve hepatosteatozun tanı ve yönetiminde daha kapsamlı, çok boyutlu yaklaşımların önem taşıdığını göstermektedir. Anahtar Kelimeler; Kronik Hepatik B, Karaciğer yağlanması, Enfeksiyon hastalıkları
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to systematically evaluate the mechanisms linking chronic hepatitis B virus (HBV) infection to hepatic steatosis, by examining relevant epidemiological data and potential clinical implications in light of the current literature. Materials and Methods: The study was initiated following approval from the Non-Interventional Clinical Research Ethics Committee of Tekirdağ Namık Kemal University Faculty of Medicine (approval date:31.12.2024,protocol number:2024.337.12.21). This is a retrospective descriptive study. Results: A total of 142 patients were included, of whom 71 (50%) were female and 71 (50%) were male, with a mean age of 52.91 ± 11.93 years. Comorbid conditions were present in 26.8% (n=38) of patients. Liver ultrasound (USG) findings were normal in 54.9% of patients. Based on steatosis grading, 58% of patients had Grade 1, 25% had Grade 2, and 17% had Grade 3 hepatic steatosis. Statistically significant differences were observed among steatosis grades in terms of age (p=0.019), body weight (p=0.017), body mass index (BMI) (p=0.001), presence of comorbidities (p=0.003), diabetes mellitus (p=0.009), INR (p=0.045), and ALT levels (p=0.015). Conclusion: Our study demonstrates that hepatic steatosis is prevalent among patients with chronic HBV infection and is particularly associated with metabolic factors such as age, BMI, and diabetes. As the severity of steatosis increased, a corresponding rise in ALT levels and comorbidity frequency was observed, whereas no significant association was found with many other biochemical parameters. Additionally, FIB-4, a non-invasive fibrosis scoring system, appeared insufficient in reflecting the degree of hepatic steatosis. These findings emphasize the need for a comprehensive approach to the management of chronic HBV patients, considering both viral and metabolic components, and highlight the importance of multidimensional strategies in the diagnosis and treatment of hepatic steatosis. Keywords; Chronic Hepatitis B, Hepatic Steatosis, Infectious Diseases