Elektronik Belge Yönetim Sistemleri (EBYS) çerçevesinde metin madenciliği
Text mining in the context of Electronic Records Management Systems (ERMS)
- Tez No: 953454
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu çalışma, Elektronik Belge Yönetim Sistemleri (EBYS) içindeki yapılandırılmamış metinsel veri karmaşası ve insan kaynaklı hataların yol açtığı bilgi yönetimi sorunlarını ele almaktadır. Amacı, bilgi ve belge yönetimi perspektifiyle geliştirilen metin madenciliği tabanlı yenilikçi bir mimari ile EBYS'lerde dijital dönüşümü sağlamaktır. Tez, metin madenciliği tekniklerini EBYS süreçlerine entegre ederek üç ana alanda köklü iyileştirmeler ve otomasyon sunar: Bilgi Tanımlama: Manuel metadata girişlerindeki tutarsızlıkları ve hatalı sınıflamaları gidermek için ontoloji tabanlı metin madenciliğiyle otomatik metadata oluşturma, sınıflama ve kümeleme yaparak belgelere kesin isabetli ve etkili erişim sağlar. İş Zekâsı: EBYS'lerdeki metinsel verilerden öngörülü bilgi ve iş zekâsı elde edilmesini sağlayarak karar alma süreçlerini güçlendirir; bilgi haritaları aracılığıyla gizli ilişki ve desenleri ortaya çıkarır. Güvenlik: İnsan hatasından kaynaklanan güvenlik açıklarına karşı otomatik tedbirler geliştirir; kaynak kodlarındaki zafiyetleri ve hassas bilgileri otomatik tespit ederek veri sızıntılarını ve yetkisiz erişimi engeller. Bu çalışma, EBYS'lerin sadece bir belge depolama aracı olmaktan öte, akıllı, öngörülü ve güvenli bir bilgi merkezine dönüşmesinin yol haritasını sunmaktadır
Özet (Çeviri)
This study addresses the information management problems caused by the large volume of unstructured textual data within Electronic Records Management Systems (ERMS) and human errors resulting from manual processes. Its aim is to enable digital transformation in ERMS through an innovative text mining-based architecture developed from a knowledge and document management perspective. The thesis offers radical improvements and automation in three main areas by integrating text mining techniques into ERMS processes: Information Identification: To eliminate human-induced issues like inconsistencies in metadata entries and erroneous classifications, it provides automatic metadata creation, classification, and clustering using ontology-based text mining techniques, ensuring precise and effective access to documents. Business Intelligence: It strengthens decision-making processes by enabling the extraction of predictive information from textual data in ERMS; it reveals hidden relationships and patterns through knowledge maps. Security: It develops automatic measures against security vulnerabilities arising from human error; it aims to prevent data leaks and unauthorized access by automatically detecting vulnerabilities in source codes, sensitive information, and anomalies in emailsi This study presents a roadmap for ERMS to transform from merely a document storage tool into an intelligent, predictive, and secure information hub.