Dijital pazarlamanın bilgi güvenliği farkındalığı üzerindeki etkisinde sosyal medya bağımlılığının aracılık rolü
The mediating role of social media addiction in the impact of digital marketing on information security awareness
- Tez No: 953455
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜDAVERDİ BİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, dijital pazarlama stratejilerinin bilgi güvenliği farkındalığı üzerindeki etkisini ve bu süreçte sosyal medya bağımlılığının aracılık rolü incelenmiştir. Çalışmada kesitsel ve tanımlayıcı araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın yöntemi literatür taraması ile desteklenmiştir. Çalışmaya Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nin 3. ve 4. Sınıfında öğrenimlerine devam etmekte olan 401 öğrenci katılım sağlamıştır. Katılımcılara yönelik demografik sorular dışında, dijital pazarlama, sosyal medya bağımlılığı ve bilgi güvenliği farkındalığı ölçekleri kapsamında sorular yöneltilmiştir. Çalışmaya katılımlar gönüllülük esasına bağlı olarak gerçekleşmiştir. Çalışmanın analizinde IBM SPSS 26.0 kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde normal dağılım şartı dikkate alınmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi ve Pearson korelasyon analizi tercih edilmiştir. Araştırma hipotezlerinin test edilmesinde Process Macro (Model 4) tercih edilmiştir. Çalışmada öğrencilerin %51,2'si kadın, %68,6'sı 22 yaş ve üzeri, %14,8'si uluslararası ticaret ve lojistik bölümünde öğrenim görmektedir. Dijital pazarlama ve bilgi güvenliği farkındalığının yüksek düzeyde olduğu sosyal medya bağımlılığı ise orta düzeydedir. Dijital pazarlama ile sınıf düzeyi ve öğrenim gördükleri bölüm arasında; bilgi güvenliği ile cinsiyet ve en çok kullanılan sosyal medya türü arasında ve sosyal medya bağımlılığı ile öğrenim gördükleri bölüm ve aylık harcama arasında anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. Dijital pazarlama, bilgi güvenliği farkındalığı ve sosyal medya arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişkilerin olduğu saptanmıştır. Dijital pazarlamanın bilgi güvenliği farkındalığı üzerinde doğrudan (β= ,376) ve dolaylı (β= ,184) etkisinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür. Sonuç olarak; sosyal medya bağımlılığının modele dahil edilmesiyle dijital pazarlamanın bilgi güvenliği farkındalığı üzerinde anlamlı bir şekilde aracılık rolü gösterdiği bulunmuştur. Anahatar Kelimeler: Pazarlama, Dijital Pazarlama, Bilgi Güvenliği Farkındalığı, Sosyal Medya Bağımlılığı ve Aracılık Rolü
Özet (Çeviri)
The study examined the effect of digital marketing strategies on information security awareness and the mediating role of social media addiction in this process. Cross-sectional and descriptive research methods were used in the study. The method of the study was supported by literature review. 401 students who continue their education in the 3rd and 4th grades of Sivas Cumhuriyet University Faculty of Economics and Administrative Sciences participated in the study. In addition to demographic questions, questions were asked to the participants within the scope of social media addiction and information security awareness scales. Participation in the study was voluntary. In the analysis of the study, SPSS 26 and PROCESS macro for SPSS v4.0 were preferred. Normal distribution condition was taken into consideration in the evaluation of the data. Descriptive statistics, independent sample t test, one-way variance analysis and Pearson correlation analysis were preferred in the analysis of the data. Process Macro (Model 4) was preferred in testing the research hypotheses. In the study, 51.2% of the students were muscular, 68.6% were 22 years of age or older, and 14.8% were studying in the department of international trade and logistics. Digital marketing and information security awareness is at a high level and social media addiction is at a medium level. It was determined that there was a significant difference between digital marketing and grade level and the department of study; between information security and gender and the most used social media type; and between social media addiction and the department of study and monthly expenditure. It was found that there were significant and positive relationships between digital marketing, information security awareness and social media. The direct (β= .376) and indirect (β= .184) effects of digital marketing on information security awareness were statistically significant. As a result, it was found that digital marketing has a significant mediating role on information security awareness with the inclusion of social media addiction in the model. KeyWords: Marketing, Digital Marketing, Information Security Awareness, Social Media Addiction and Mediator Role