X-bant ayarlanabilir faz kaydırıcı tasarımı
X-band tunable phase shifter design
  1. Tez No: 953457
  2. Yazar: ECEM ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN SAKA TANATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Faz kaydırıcılar, sinyal üretimi, vektör modülatörler ve faz dizili antenler gibi birçok RF/Mikrodalga sisteminin kritik bileşenlerindendir. İdeal olarak, bir faz kaydırıcı sinyalin fazını değiştirirken genliğini sabit tutar. Uygulamaya bağlı olarak farklı türde faz kaydırıcılar kullanılabilmektedir. Ancak kompakt yapıları, artırılabilir bant genişlikleri ve düşük geçiş kaybı potansiyelleri sayesinde yansıtıcı tip faz kaydırıcılar, literatürde önemli bir yer edinmiştir. Bu tür faz kaydırıcılarda faz değişimi sürekli olabilir ve bu, yansıtıcı olarak kullanılan yükün empedansının sürekli değiştirilmesiyle sağlanır. Bu çalışmada, söz konusu empedans değişimi çeşitli varaktör ağları aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Bir faz kaydırıcı için maksimum faz değişimi, geçiş kaybı ve bant genişliği temel tasarım parametreleri arasında yer almakta olup, bu parametreler genellikle birbirine ters orantılı şekilde çalışmaktadır. Bu nedenle, çalışmada maksimum faz farkını artırmaya yönelik çeşitli varaktör ağı ve bağlaç yapıları; bant genişliğini artırmak amacıyla ise farklı bağlaç yapıları ve frekans bölünmesiyle gerçekleştirilen faz kaydırıcı tasarımları sunulmuştur. Bu tez kapsamında, faz kaydırıcı tasarımı için kullanılan bağlaç ve varaktör ağ yapıları ayrı ayrı tasarlanmıştır. Varaktör ağları arasında, maksimum faz farkı sağlayacak yapı belirlenerek tasarlanmıştır. Bağlaç yapılarında ise hem maksimum faz farkı elde etmek hem de geniş frekans bandı sağlamak amaçlanmış; bu doğrultuda farklı bağlaç tipleri tasarlanmıştır. Tasarım sürecinde öncelikle devre analizleri yapılmış, ardından elektromanyetik analiz simülasyonları gerçekleştirilmiştir. Nihai faz kaydırıcı tasarımı, elektromanyetik analiz sonuçları esas alınarak tamamlanmıştır. Bant genişliğini artırmak amacıyla, geniş bant güç bölücüler ve bağlı hatlı bant geçirgen filtreler kullanılarak iki farklı banda sahip faz kaydırıcıların frekans açısından birleştirilmesi hedeflenmiştir. Bu tasarıma ait güç bölücü ve filtrelerin hem devre hem de elektromanyetik analiz sonuçları nihai tasarıma entegre edilmiştir. Faz kaydırıcı tasarımlarının üretimleri gerçekleştirilmiş, ardından ölçüm sonuçları simülasyon sonuçlarıyla karşılaştırılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Phase shifters are critical components of many RF/Microwave systems, such as signal generation, vector modulators, and phased array antennas. Ideally, a phase shifter alters the phase of a signal while keeping its amplitude constant. Depending on the application, different types of phase shifters can be used. However, due to their compact structure, potential for enhanced bandwidth, and low insertion loss, reflective-type phase shifters hold a significant place in the literature. In such phase shifters, the phase shift can be continuous, which is achieved by continuously varying the impedance of the reflective load. In this study, the impedance variation is implemented using various varactor networks. For a phase shifter, maximum phase shift, insertion loss, and bandwidth are key design parameters that are generally inversely related. Therefore, this study presents phase shifter designs utilizing various varactor networks and coupler structures to increase the maximum phase difference, and employing different coupler topologies and frequency division techniques to enhance bandwidth. Within the scope of this thesis, the coupler and varactor network structures used in the phase shifter design were designed separately. Among the varactor network options, the structure providing the highest phase difference was selected and designed. For the coupler structures, the aim was to achieve both maximum phase shift and wide frequency bandwidth; accordingly, different coupler topologies were developed. The design process involved initial circuit-level analysis followed by electromagnetic (EM) simulation. The final phase shifter design was completed based on the results of the EM analysis. To improve bandwidth, a combination of two distinct frequency bands was targeted by integrating wideband power dividers and coupled-line bandpass filters. The circuit and EM simulation results of the power dividers and filters were incorporated into the final design. The fabricated phase shifter prototypes were measured, and the measurement results were compared and evaluated against simulation results.