İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin okuma güçlüklerini gidermede tekrarlı okuma yönteminin etkisi
The effect of the repetitive reading method in eliminating the reading difficulties of primary school 4th grade students
- Tez No: 953486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMBER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırmada öğrenimlerine ilkokul 4. sınıfta devam eden öğrencilerin okuma esnasında gerçekleştirdikleri sesli okuma hatalarını gidermede, okuduklarını anlama becerilerini geliştirmede ve okuma seviyelerini yükseltmede tekrarlı okuma yönteminin etkisi incelenmiştir. Araştırma Bartın ilinde birleştirilmiş sınıflı bir ilkokulda araştırmaya uygun katılımcıların tespit edilmesiyle iki öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma eylem araştırması yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma sürecinde verileri toplamak amacıyla 'Yanlış Analiz Envanterinden' faydalanılmıştır. Verilerin analizi betimsel analiz yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada yer alan öğrenciler, tanı almış bir zekâ problemi ve okumalarına engel olabilecek herhangi bir fiziksel eksiklikleri bulunmamasına rağmen okuma faaliyetinde yaşıtlarının seviyesinde performans sergilemeyen okuma güçlüğü yaşayan öğrencilerdir. Öğrencilerin sesli okuma hatalarının neler olduğu okuduklarını anlama becerilerinin düzeyini ve okuma sevileri tespit etmek amacıyla Talim Terbiye Kurulu Başkanlığın tarafından onaylı İlkokul Türkçe ders kitabından 'Eskiciyle Para Babası' metni çocuklara okutulmuş, okumaları ses ve görüntü kaydı ile kaydedilmiş ve 'Yanlış Analiz Envanteri' kullanılarak çocukların okuma düzeyleri belirlenmiştir. Çocukların 4. sınıf okuma düzeylerinin 'Endişe Düzeyi' çıkmasından dolayı çocuklara 3. Sınıf seviyesinden 'Kral ve Tohum' metni okutulmuş ve analiz sonucunda çocukların okuma düzeyleri 3. sınıf 'Öğretim Düzeyi' olarak tespit edilmiş ve uygulama sürecine geçilmiştir. Uygulama öğrenciler için hazırlanan uygun bir ortamda gerçekleştirilmiştir. Çocuklar toplamda 24 metin okumuşlardır. Öğretim sürecinin tamamlanmasından sonra okuma güçlüğü yaşayan öğrencilerin sesli okuma hatalarında azalama, okuduğunu anlama ve okuma seviyelerinde gelişim olup olmadığını belirlemek amacıyla öncelikle 3. sınıf düzeyinde 'Tavşan İle Kaplumbağa' İsimli metin okutulmuş ve analiz sonucunda öğrencilerin okuma düzeyleri 'Serbest Okuma Düzeyi' olarak belirlenmiştir. Sonraki oturumda ise çocuklara kendi sınıf düzeyleri olan 4. sınıf düzeyinde 'Kaşağı' isimli metin okutulmuş ve öğrencilerin okuma düzeyleri 'Öğretim Düzeyi' olarak belirlenmiştir. Araştırmanın sonucunda öğrencilerin uygulama öncesi 3. sınıf öğretim düzeyinde olan okuma seviyelerinin, tekrarlı okuma yöntemiyle yapılan eğitim sonucunda 3. sınıfta bağımsız düzeye, 4. sınıfta ise öğretim düzeyine çıktığı görülmüştür. Bu durum tekrarlı okuma yönteminin okuma güçlüğünü gidermede etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the repeated reading method on eliminating the reading aloud errors made by 4th grade primary school students during reading, improving their reading comprehension skills and increasing their reading levels was examined. The research was conducted with two students in a primary school with unified classrooms in Bartın province by identifying the participants suitable for the research. The research was conducted with the action research method. In the research process, the 'Error Analysis Inventory' was used to collect data. The data were analyzed using the descriptive analysis method. The students in the study are students with reading difficulties who do not perform at the level of their peers in reading activities, although they do not have a diagnosed intelligence problem and any physical deficiencies that may prevent them from reading. In order to determine the students' reading aloud errors, the level of their reading comprehension skills, and their reading levels, the text 'The Father of Money with the Old Man' from the Primary School Turkish textbook approved by the Presidency of the Board of Education was read to the children, their readings were recorded with audio and video recording, and the children's reading was analyzed using the“Error Analysis Inventory”. levels were determined. Since the children's 4th grade reading levels were found to be at the 'Concern Level', the children were made to read the text 'The King and the Seed' from the 3rd grade level and as a result of the analysis, the children's reading levels were found to be at the 3rd grade 'Instructional Level'.and the implementation process was initiated. The application was carried out in a suitable environment prepared for the students. The children read a total of 24 texts. After the completion of the teaching process, in order to determine whether there was a decrease in reading aloud errors, reading comprehension and improvement in reading levels of students with reading difficulties, firstly, the text titled 'Rabbit and Tortoise' was read at the 3rd grade level and as a result of the analysis, the reading level of the students was determined as 'Free Reading Level'. In the next session, the children were made to read the text 'Kaşağı' at their own grade level of 4th grade and the reading level of the students was determined as 'Instructional Level'. As a result of the study, it was seen that the reading levels of the students, which were at the 3rd grade instructional level before the application, increased to the independent level in the 3rd grade and to the instructional level in the 4th grade as a result of the training with the repeated reading method. This shows that the repeated reading method is effective in eliminating reading difficulties.