Reasons and effects of the UK's exit from the European Union
İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkışının nedenleri ve etkileri
  1. Tez No: 953489
  2. Yazar: MOHAMMED ABBAS MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANNAMARİA CSİSZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu tez, Brexit konusunu tarihsel önemini, motivasyonlarını ve sonuçlarını inceleyerek ele almaktadır. Çalışma, Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden ayrılma kararını almasına neden olan iç faktörleri (ekonomik kaygılar, egemenlik ve göç) ve dış etkenleri (Avrupa ekonomik krizi ve popülizmin yükselişi) belirlemektedir. Tarihsel bağlam, Avrupa Birliği'nin oluşumunu, temel antlaşmalarını ve kurumlarını, ayrıca Birleşik Krallık'ın 1973'teki katılımından bu yana AB ile olan çelişkili ilişkisini kapsamaktadır. Çalışmada, Brexit'in nedenleri arasında mali yükler, egemenlik tartışmaları, göçle ilgili endişeler ve siyasi partiler ile medyanın kamuoyu üzerindeki etkisi öne çıkarılmaktadır. Tez, ayrılma sürecini analiz ederek Theresa May ve Boris Johnson'ın 50. Madde müzakereleri sırasında karşılaştıkları zorluklara odaklanmaktadır. 'Sert Brexit mi, yumuşak Brexit mi?' gibi temel tartışmalar ele alınmakta ve nihai olarak Ticaret ve İşbirliği Anlaşması'nın kabul edilmesi incelenmektedir. Bu araştırma, Brexit'in Birleşik Krallık üzerindeki etkilerini özellikle siyaset, ekonomik istikrar ve güvenlik açısından değerlendirirken, aynı zamanda AB üzerindeki daha geniş kapsamlı sonuçlarını da ele almaktadır. Bu bağlamda, Brexit'in AB içindeki kurumsal zorluklar, ekonomik uyum süreçleri ve üye devletler arasındaki artan belirsizlik üzerindeki etkileri tartışılmaktadır. Araştırma, siyasi bağımsızlık, ekonomik sonuçlar, iç bölünmeler ve medya etkisi gibi temel soruları hipotezler aracılığıyla ele almaktadır. Çalışma, Brexit ve sonuçlarını kapsamlı bir şekilde anlamak amacıyla anketler, tarihsel analiz ve istatistiksel verileri içeren karma bir metodoloji kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the issue of Brexit by exploring its historical significance, motivations and consequences. It identifies internal factors, such as economic concerns, sovereignty and immigration, as well as external influences, such as the European economic crisis and the rise of populism, that led the UK collectively to make the decision to leave the EU. The historical context covers the formation of the European Union, its key treaties and institutions, and the ambivalent relationship between the UK and the EU since its accession in 1973. The study highlights the reasons for Brexit, including financial burdens, sovereign disputes, immigration concerns, and the role of political parties and the media in shaping public opinion. The thesis analyses the withdrawal process, focusing on the challenges faced by Theresa May and Boris Johnson during the Article 50 negotiations. It discusses crucial debates, such as 'hard Brexit versus soft Brexit', and the eventual adoption of the Trade and Cooperation Agreement. This research also examines the impact of Brexit on the UK, particularly in terms of politics, economic stability and security, as well as its wider implications for the EU, including institutional challenges, economic adjustments and increased uncertainty within member states. The research addresses key questions through hypotheses about political independence, economic outcomes, internal divisions and media influence. It uses a mixed methodology that includes surveys, historical analysis and statistical data to provide a comprehensive understanding of Brexit and its implications