Stratejik yönetim modeli bağlamında örgütsel davranış ve tekniğinin otantik liderliğe etkisinin incelenmesi: Hastane idari kadro çalışanları üzerine bir çalışma
Examining the effect of organizational behavior and technique on authentic leadership in the context of strategic management model: A study on hospi̇tal admi̇ni̇strati̇ve staff employees
- Tez No: 953488
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN TİFTİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, stratejik yönetim modeli bağlamında örgütsel davranış ve tekniklerinin neler olduğu ve bunların otantik liderlik üzerindeki etkilerinin incelenmesi üzerine yapılmıştır. Bazı demografik değişkenlere göre (cinsiyet, yaş, medeni durum, gelir, eğitim durumu) örgütsel davranış ve tekniklerinin otantik liderlik üzerindeki etkisi incelenmiştir. Anketin örneklem grubunu hastane idari kadro çalışanları oluşturmaktadır. İstanbul ilinde aynı iş kollarında faaliyette bulunan iş yerlerinde uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS Statistics kullanılarak analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Analizler, 389 geçerli anket üzerinden gerçekleştirilmiştir. Araştırmada örgütsel davranış ve tekniklerinin otantik liderlik üzerindeki etkilerini inceleyebilmek açısından '' Otantik Liderlik Ölçeği (OLÖ)'' kullanılmıştır. Bu şekilde otantik liderlik özellikleri de görülecektir ve örgütsel davranış ve tekniklerinin uygulandığında otantik liderlik özelliklerinin nasıl bir değişim içerisinde olacağı gözlenecektir. Çalışmada anket yöntemi benimsenmiştir. Çalışmada, hastane idari kadro çalışanlarına kolayda örnekleme ve gönüllülük esasına göre ulaşılacaktır. Katılanlardan kişisel bilgiler istenmeyecektir. Üçüncü kişilerle veriler paylaşılmayacaktır. Bilimsel araştırma ilkelerine uyulacaktır. Hastane idari kadro çalışanlarının süreci yönetirken örgütsel davranış ve tekniklerini uygulayarak stratejik yönetim doğrultusunda ilerlediği takdirde otantik liderlik düzeylerinin arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Stratejik yönetim modeli bağlamında, otantik liderlik boyutlarından olan öz farkındalık ve ilişkilerde şeffaflık boyutlarına uyan davranışlar neticesinde örgütsel davranış ile öz farkındalık ve ilişkilerde şeffaflık boyutları arasında pozitif yönde yüksek düzeyde ve anlamlı bir ilişki vardır. Bilginin dengeli kullanılması ve içselleştirilmiş ahlak anlayışı boyutlarına uyan davranışlar neticesinde ise örgütsel davranış ile bilginin dengeli kullanılması ve içselleştirilmiş ahlak anlayışı boyutları arasında pozitif yönde orta düzeyde ve anlamlı bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine what organizational behaviors and techniques are in the context of the strategic management model and their effects on authentic leadership. The effects of organizational behavior and techniques on authentic leadership were examined according to some demographic variables ( gender, age, marital status, income, education level). The sample group of the survey consists of hospital administrative staff employees. It was implemented in workplaces operating in the same business lines in Istanbul. The data obtained as a result of the research were analyzed and interpreted using SPSS Statistics. Analyzes were conducted on 389 valid surveys. In the research, the ''Authentic Leadership Scale (OLS)'' was used to examine the effects of organizational behavior and techniques on authentic leadership. In this way, authentic leadership characteristics will also be seen and it will be observed how authentic leadership characteristics will change when organizational behaviors and techniques are applied. Survey method was adopted in the study. In the study, hospital administrative staff will be reached on the basis of convenience sampling and volunteering. Personal information will not be asked from participants. Data will not be shared with third parties. Scientific research principles will be followed. It has been concluded that if hospital administrative staff employees progress in line with strategic management by applying organizational behaviors and techniques while managing the process their authentic leadership levels increase. In the context of the strategic management model, as a result of behaviors that comply with the dimensions of self-awareness and transparency in relationships, which are authentic ledaership dimensions, there is a positive, high-level and significant relationship between organizational behavior and the dimensions of self-awareness and transparency in relationships. As a result of behaviors that comply with the dimensions of balanced use of information and internalized moral understanding, there is a positive, moderate-level and significant relationship between organizational behavior and the dimensions of balanced use of information and internalized moral understanding.