Annelerin çevreye yönelik tutumları ile okul öncesi dönem çocukların çevre algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between mothers attitudes towards the environment and preschool children's perception of the environment
  1. Tez No: 953493
  2. Yazar: ÖZLEM KARAYER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL YOLERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Okul öncesi dönem, bireyin çevreye ilişkin tutum ve farkındalıklarının temellerinin atıldığı kritik bir dönemdir. Bu süreçte çocukların çevreyle kurduğu ilişki, doğayla doğrudan temas kurabildikleri eğitim ortamları ve ailelerinin çevresel tutumlarıyla şekillenmektedir. Özellikle son yıllarda yaygınlaşan orman okulu uygulamaları, çocukların doğayla etkileşim kurarak çevresel farkındalıklarını artırmalarına olanak tanımaktadır. Bu bağlamda çalışmanın amacı, orman okulu eğitimi alan ve almayan okul öncesi çocuklara sahip annelerin çevreye yönelik tutumlarının ve çeşitli değişkenlerin (çocuk yaşı, cinsiyet vb.) çocukların çevre algısı ve farkındalık düzeyleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırma, İzmir ilinde bulunan orman anaokulları, bağımsız anaokulları ve özel anaokullarına devam eden 183 çocuk ve anneleri ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma, ilişkisel tarama modeline dayalı bir nicel araştırma yöntemi ile tasarlanmıştır. Veriler, annelere uygulanan“Çevre Tutum Ölçeği”ve çocuklara uygulanan“60-72 Aylık Çocuklar İçin Doğayla Bağlantı Kurmaya Eğilim Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Veri analizleri yapılırken ANOVA, t-testi ve post hoc yöntemlerinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular, annelerin çevreye yönelik tutumlarının, çocukların çevresel farkındalık ve algı düzeylerini doğrudan etkilediğini göstermiştir. Özellikle, eğitim seviyesi yüksek annelerin çevre bilincinin ve bu bilincin çocuklara aktarımının daha güçlü olduğu belirlenmiştir. Annelerin doğal çevre ile daha fazla etkileşimde bulunmasının, çocukların çevreye karşı olumlu tutum ve davranışlar geliştirmelerine katkı sağladığı tespit edilmiştir. Ayrıca, annenin çalışma durumu, aile gelir seviyesi ve çocuğun yaşı gibi demografik faktörlerin de çocukların çevre algısı ve davranışlarını şekillendirdiği sonucuna ulaşılmıştır. V Sonuç olarak, bu çalışma, annelerin çevresel farkındalık düzeyinin, çocukların çevre bilinci geliştirmesinde kritik bir role sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Bulgular, çocukların çevreye duyarlı bireyler olarak yetişmesinde anne-çocuk etkileşimlerinin önemini vurgulamaktadır. Bu bağlamda, çevre bilincini artırmaya yönelik ebeveyn eğitim programlarının geliştirilmesi ve uygulamaya geçirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The preschool period is a critical period in which the foundations of an individual's attitudes and awareness about the environment are laid. In this process, the relationship that children establish with the environment is shaped by the educational environments where they can have direct contact with nature and the environmental attitudes of their families. Forest school practices, which have become widespread especially in recent years, allow children to increase their environmental awareness by interacting with nature. In this context, the aim of the study is to investigate the attitudes of mothers with preschool children who have received forest school education and who have not received forest school education towards the environment and various variables (child age, gender, etc.) to study the effects of children on environmental perception and awareness levels. The research was conducted with 183 children and their mothers attending forest kindergartens, independent kindergartens and private kindergartens in Izmir province. The findings obtained have shown that mothers' attitudes towards the environment directly affect their children's environmental awareness and perception levels. In particular, it has been determined that the environmental awareness of mothers with a high level of education and the transmission of this awareness to children are stronger. It has been found that the increased interaction of mothers with the natural environment contributes to the development of positive attitudes and behaviors towards the environment of children. In addition, it has been concluded that demographic factors such as the mother's working status, the family income level and the child's age also shape children's environmental perception and behavior. VII As a result, this study reveals that the level of environmental awareness of mothers has a critical role in developing children's environmental awareness. The findings emphasize the importance of mother-child interactions in raising children as environmentally sensitive individuals. In this context, it is proposed to develop and implement parent education programs aimed at increasing environmental awareness.