Aldatma eğiliminde, karanlık üçlü kişilik özellikleri ve romantik kıskançlık
Dark triad personality traits in infidelity tendency and romantic jealousy
- Tez No: 953507
- Danışmanlar: PROF. DR. AHU ARICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada, en az 6 ay süreyle romantik ilişkisi olan bireylerin aldatma eğilimleri, karanlık üçlü kişilik özellikleri, romantik kıskançlık ve kıskançlık karşısında gösterdikleri iletişimsel tepkiler incelenmiştir. Araştırmaya, toplam 135 gönüllü birey katılım göstermiştir. Araştırmada, Kişisel Bilgi Formu, Aldatma Eğilimi Ölçeği, Kısaltılmış Karanlık Üçlü Ölçeği, Kıskançlık Karşısında Gösterilen İletişim Tepkileri Ölçeği ve Eş duygusal kıskançlık ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada gruplar arası karşılaştırmalar için bağımsız örneklemler t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Varsayımların karşılanamadığı durumlarda ise bu tekniklerin parametrik olmayan karşılıkları kullanılarak analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışmada öncelikle bireylerin cinsiyet, yaş, medeni durum, evlilik süresi ve sosyoekonomik düzeyleri ile karanlık üçlü kişilik özellikleri, aldatma eğilimi, romantik kıskançlık düzeyleri ve iletişim tepkileri arasındaki ilişkiye bakılmıştır. Buna göre medeni durum ile hiçbir değişken arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Cinsiyete göre aldatma eğilimi, romantik kıskançlık ve gösterilen iletişim tepkileri arasında anlamlı bir ilişki bulunamazken erkeklerin kadınlara göre karanlık üçlü toplam puanları, makyavelizm ve psikopati puanları anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Alt ve orta altı sosyoekonomik düzeydeki bireylerin psikopati puanları orta ve üstü düzeydeki bireylere göre anlamlı düzeyde yüksektir. Ayrıca orta ve üstü düzeydeki bireylerin kıskançlık karşısında anlamlı düzeyde daha yapıcı iletişim tepkileri verdikleri sonucuna ulaşılmıştır. 18-23 yaş grubundaki bireyler 30-35 yaş grubundakilere göre istatistiksel olarak manidar düzeyde daha yapıcı iletişim tepkileri göstermektedirler. Evlilik süresi açısından, 11 yıl ve üzeri evlilik süresine sahip bireylerin 6-10 yıl evlilik süresine sahip bireylere göre anlamlı düzeyde daha fazla aldatma eğilimi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca makyavelizm ile romantik kıskançlık karşısında gösterilen rakip odaklı iletişim biçimi arasında anlamlı ancak düşük düzeyde ilişki olduğu saptanmıştır. Araştırma bulguları literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the infidelity tendencies, Dark Triad personality traits, romantic jealousy levels, and communicative responses to jealousy among individuals who have been in a romantic relationship for at least six months. A total of 135 voluntary participants took part in the research. Data were collected using the Demographic Information Form, Infidelity Tendency Scale, Short Dark Triad Scale, Communicative Responses to Jealousy Scale, and Spousal Emotional Jealousy Scale. Independent samples t-test and one-way ANOVA were used for group comparisons; when assumptions were not met, non-parametric equivalents of these tests were employed. The study investigated the associations between participants' gender, age, marital status, relationship duration, socioeconomic status and the key variables. No significant differences were found based on marital status. Although infidelity tendency, romantic jealousy, and communicative responses to jealousy did not differ significantly by gender, men scored significantly higher than women on total Dark Triad scores, particularly in Machiavellianism and psychopathy. Participants with lower and lower-middle socioeconomic status had significantly higher psychopathy scores, while those with middle and upper status demonstrated significantly more constructive communicative responses to jealousy. Participants aged 18–23 displayed significantly more constructive jealousy-related communication than those aged 30–35. Regarding relationship duration, individuals married for 11 years or more showed significantly higher infidelity tendencies than those married for 6–10 years. Additionally, a significant but weak positive correlation was found between Machiavellianism and rival-focused communicative responses to jealousy. The findings were discussed in light of relevant literature.