Лингвистические экспрессивные особенности устной деловой коммуникации
İş hayatında etkili sözlü iletişim ve dilbilimsel özellikleri
  1. Tez No: 953542
  2. Yazar: FARUK SERHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. OLGA SERAFİMOVNA SPİRİDONOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Rusça
  9. Üniversite: Herzen State Pedagogical University of Russia
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil Bilimi Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Etkili iletişim günümüzde oldukça aktif bir şekilde araştırılan dilbilim kategorilerinden biridir. Etkili iletişim problemine olan ilgi“dilsel kişiliğe”olan ilgiyle, daha net ifadesiyle dilin farkındalık aracı olarak betimlenmesi, bununla birlikte dilsel kişiliği, davranışını ve onun iç dünyasını etkilemesiyle açıklanabilir. Sözlü dil uzun yıllar boyunca dilbilimcilerin yoğun ilgi odağı olmuştur. Bahtin, Vinogradov, Dridze, Jinkin, Nelyubin, Yakabson, Blumfild, Byuler, Hallidey ve diğer birçok araştırmacı sözlü dilin farklı yönlerini ele almıştır. Bilindiği üzere iş hayatında sözlü konuşmalar yalnızca donuk bir hitabet biçimi değildir. Yeni unsurlarla sürekli gelişen, zenginleşen karmaşık ve dinamik durumdur. Bu durum sözlü iletişimde kullanılan metne, metnin yapısına ve onun dilbilimsel özelliklerine ilişkin farklı yaklaşımların var olmasını da beraberinde getirmiştir. Bu tez çalışmasında iş hayatında sözlü iletişimde kullanılan etkili ifadelerin metin olarak dilbilimsel özellikleri incelenmiştir. Araştırmanın konusu: İş hayatında kullanılan etkili sözlü iletişim dili unsurları. Amaç: Etkili sözlü iletişim aracı olarak kullanılan ifade ve metinlerin özelliklerinin belirlenmesi. Çalışmamızın amacı doğrultusunda yapılması gereken görevler şu şekilde belirlenmiştir: 1. Monolog olarak sözlü iş konuşmaları analiz etmek; 2. Sözlü iş etkileşimi olarak monolog ve diyalogları incelemek; 3. Çağdaş dilbiliminde“etkili anlatım (ekspressiveness)”kavramını tanımlamak; 4. Medya dilinde kullanılan etkili anlatımın analiz edilmesi; 5. Yabancı dillerden verilen örnekler üzerinden sözlü iletişimde kullanılan etkili dil araçlarının analizini yapmak; Araştırmanın kuramsal önemi: Bir dilbilimsel olgu olarak sözlü iletişimde kullanılan metnin farklı yaklaşımlar üzerinden incelenmesi, karşılaştırmalı yöntem aracılığıyla metnin niteliğinin ve dinleyiciyi etkileme (etkili anlatım) gücünün seviyesinin ortaya çıkması. Araştırmanın uygulama alanlarına bakan önemi: Araştırma sonuçları, yüksek öğretim kurumlarında yer alan sözlü monolog gelişimine yönelik yapılan uygulamalı derslerde, PR alanında, sözlü konuşma metninin dinleyiciye yaptığı duygusal etkiyi tahmin etmek için psikoloji alanında kullanılabilecektir. Araştırmanın bulguları, teorik dersler ve uygulamalı dil dersleriyle birlikte metin dilbilim ve genel dilbilim konulu seminerlerde kullanılabilecektir. Sözlü iş etkileşiminde kullanılacak olan metnin yapısının oluşturulmasına ilişkin yapılan analizler, medya çalışanları için yardımcı kitap hazırlanmasına katkı sağlayacaktır. Sözlü iş etkileşiminde kullanılan metnin dilbilimsel özelliklerine ilişkin bulgular, optimizasyon sürecinin uygulanması ile ilgilenen ekonomist ve iş adamları tarafından yaygın bir şekilde kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Expressiveness has become one of the most actively explored linguistic categories in contemporary research. The growing interest in this phenomenon is largely driven by the increasing focus on the concept of the linguistic personality—specifically, on understanding language not only as a means of self-expression but also as a powerful tool for influencing an individual's behavior, cognitive processes, and inner emotional states. Oral speech has long been a central subject of linguistic inquiry. Various dimensions of this phenomenon have been extensively studied by prominent scholars, including M.M. Bakhtin, V.V. Vinogradov, T.M. Dridze, N.I. Zhinkin, L.L. Nelyubin, R.O. Jakobson, L. Bloomfield, K. Bühler, M.A.K. Halliday, among others. It is widely acknowledged that oral business presentations represent a dynamic, evolving form of speech rather than a fixed or static one. They constantly adapt to changing communicative needs, incorporating new elements and strategies. This inherent variability accounts for the diversity of scholarly approaches to defining the concept of the text within oral business communication, as well as its structural and linguistic features. These observations underscore the relevance of the present study, which focuses on identifying and analyzing the linguistic and expressive features of oral business communication texts and outlines potential directions for future research. Research Object and Aim The object of the study is the set of linguistic means used to convey expressiveness in oral business communication. The aim of the research is to determine the principal expressive features characteristic of oral business communication texts. Research Objectives To achieve this aim, the following objectives are established: To analyze oral business presentations as a form of monologic discourse; To examine monologue and dialogue as functional forms of oral business communication; To conceptualize and define“expressiveness”within the framework of modern linguistics; To explore the manifestation of expressiveness within the publicistic style of speech; To analyze linguistic devices expressing expressiveness in oral business communication, supplemented with examples in a foreign language. Theoretical Significance The theoretical value of this research lies in its integrated approach to the study of oral business communication texts as a linguistic phenomenon. The work contributes to the development of a comparative methodology for identifying, classifying, and evaluating the quality and degree of expressive influence exerted on an audience. Practical Significance From a practical perspective, the findings of this dissertation can be applied across several domains: Higher Education: in university courses and practical seminars focused on developing oral monologic speech; Public Relations and Business Communication: to optimize strategies of persuasive oral communication; Psychology: for predicting and assessing the emotional impact of oral business presentations on target audiences. Furthermore, the results may serve as valuable teaching materials in language practice courses, text linguistics, and general linguistics. Insights into the structural and compositional organization of oral business communication texts can also inform the creation of practical resources and manuals for mass media professionals. Finally, the findings on the linguistic and expressive features of such texts may prove beneficial to economists and business practitioners seeking to enhance the effectiveness of communication within professional settings.