Diyabetik nöropatili hastalarda plazma speksin, visfatin ve leptin düzeylerinin incelenmesi
Investigation of plasma spexin, visfatin and leptin levels in patients with diabetic neuropathy
- Tez No: 953545
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, Tip 2 Diabetes Mellitus (DM) tanısı almış ve komplikasyon olarak Diyabetik Nöropati (DN) gelişmiş hastalar ile komplikasyon gelişmemiş hastaların plazma speksin, visfatin ve leptin değerlerinin incelenip, gruplar arası farklılık olup olmadığının araştırılmasıdır. Bu amaçla, çalışmaya Tip 2 DM tanısı almış, oral antidiyabetik ilaç ve/veya insülin tedavisi alan 93 yetişkin hasta dahil edildi. Elektrofizyolojik sinir ileti çalışması olarak hastalara Elektromiyografi (EMG) yapıldı. EMG bulgularına göre hastalar DN olan (n = 55) ve DN olmayanlar (n = 38) olarak iki gruba ayrıldı. Tüm hastalardan 5'er mL olmak üzere ikişer tüp venöz kan alındı. İlk tüp kan örneğinde hastaların HbA1c düzeylerine bakıldı. HbA1c düzeylerine göre gruplar kendi aralarında, HbA1c %6,5-8,4 arası ve ≥%8,5 olmak üzere ikişer gruba ayrılarak toplam dört çalışma grubu oluşturuldu. Diğer kan örneği plazmasına ayrıldıktan sonra speksin, visfatin ve leptin düzeyleri ELİSA yöntemi ile belirlendi. Bulgular gruplar arasında karşılaştırıldı. Çalışmaya katılan ve DN olan hastaların 31'i kadın, 24'ü erkekti. DN olmayan hastaların ise 29 kadın, 9'u erkekti. DN olan hastaların, olmayan hastalara göre glikoz ve HbA1C değerlerinin anlamlı derecede daha yüksek değerlere sahip olduğu görüldü (p0,05). HDL düzeyleri açısından gruplar arasında net bir farklılık tespit edilemedi. LDL seviyeleri genel olarak DN olmayan grupta daha yüksek bulundu ancak anlamlı değildi (p>0,05). HbA1C düzeyleri %6,5-8,4 arasında yer alan DN olan ve olmayan hastaların beden kitle indeksi (BKİ), glikoz, total kolesterol, trigliserit, yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) ve düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL), speksin, visfatin ve leptin değerleri, nöropati tanısı alma durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the plasma spexin, visfatin and leptin values of patients diagnosed with Type 2 Diabetes Mellitus (DM) who developed Diabetic Neuropathy (DN) as a complication and patients who did not develop complications and to investigate whether there is a difference between the groups. For this purpose, 93 adult patients diagnosed with Type 2 DM and receiving oral antidiabetic drugs and/or insulin treatment were included in the study. Electromyography (EMG) was performed as an electrophysiologic nerve conduction study. According to EMG findings, patients were divided into two groups as those with DN (n = 55) and those without DN (n = 38). Two tubes of venous blood, 5 mL each, were collected from all patients. HbA1c levels of the patients were analyzed in the first tube blood sample. According to HbA1c levels, the groups were divided into two groups as HbA1c between 6.5-8.4% and ≥8.5%, and a total of four study groups were formed. After the other blood sample was separated into plasma, spexin, visfatin and leptin levels were determined by ELISA method. The findings were compared between the groups. Among the patients with DN, 31 were female and 24 were male. In patients without DN, 29 were female and 9 were male. Patients with DN had significantly higher glucose and HbA1C values than patients without DN (p0.05). There was no clear difference between the groups in terms of HDL levels. LDL levels were generally higher in the non-DN group, but not significantly (p>0.05). Body mass index (BMI), glucose, total cholesterol, triglyceride, high density lipoprotein (HDL) and low density lipoprotein (LDL), spexin, visfatin and leptin levels of patients with and without DN with HbA1C levels between 6.5-8.4% did not show a statistically significant difference according to the diagnosis of neuropathy (p>0.05).