Pender'in sağlığı geliştirme modeline dayalı verilen beslenme eğitiminin ortaokul öğrencilerinin kahvaltı alışkanlıklarına etkisinin belirlenmesi
Determining the effect of nutrition education based on Pender's health promotion model on the breakfast habits of secondary school students
- Tez No: 953546
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAVVA KARADENİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmanın amacı, Pender'in Sağlığı Geliştirme Modeli'ne dayalı olarak verilen beslenme eğitiminin ortaokul öğrencilerinin kahvaltı alışkanlıklarına etkisini belirlemektir. Araştırma, ön test-son test deney-kontrol gruplu bir tasarımla yürütülmüş ve Karaman il merkezinde bir ortaokulda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, 7. sınıf düzeyinde öğrenim gören, kronik hastalığı bulunmayan ve gönüllü olarak katılan 135 öğrenci (deney grubunu:67, kontrol grubu:68) oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak Sosyodemografik Özellikler Veri Formu, Beslenme Davranış Ölçeği, Kahvaltı Tüketimi ile İlişkili Sağlığı Geliştirme Modeli Ölçeği ve Ebeveyn Soru Formu kullanılmıştır. Deney grubuna Sağlığı Geliştirme Modeli'ne dayalı beslenme eğitimi verilmiş, kontrol grubuna ise herhangi bir eğitim uygulanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of nutrition education based on Pender's Health Promotion Model on middle school students' breakfast habits. The study was conducted using a pre-test post-test experimental-control group design and was carried out at a middle school in the city center of Karaman. The sample consisted of 135 voluntarily participating 7th-grade students without any chronic illness (67 in the experimental group, 68 in the control group). Data collection tools included the Sociodemographic Characteristics Data Form, the Nutrition Behavior Scale, the Health Promotion Model Scale Related to Breakfast Consumption, and the Parent Questionnaire. Nutrition education based on the Health Promotion Model was provided to the experimental group, while no education was given to the control group.