Adaptive escalator algorithms for system identification and their applications to acoustic echo cancellation
Sistem tanımlaması için adaptif merdiven algoritmaları ve bunların akustik yankı giderilmesine uygulamaları
  1. Tez No: 95356
  2. Yazar: ORHAN DENİZ GENÇAĞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞIN ERTÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET SİSTEM TANIMLAMASI İÇİN ADAPTİF MERDİVEN ALGORİTMALARI VE BUNLARIN AKUSTİK YANKI GİDERİLMESİNE UYGULAMALARI Bu tezde, Adaptif Merdivenli Birleşik Süreç Kestiricisi ve Merdivenli Sonlu Uzunluklu Filtre diye adlandırılan iki yeni adaptif filtreleme yöntemi öne sürülmüş ve bunların başarım analizleri diğer adaptif metodlarla, sistem tanımlaması ve akustik yankı giderme uygulamaları için karşılaştınlmıştır. Karşılaştırılan yöntemler arasında, En Az Ortalama Kareler ve Normalize edilmiş En Az Ortalama Kareler yöntemiyle adapte edilen sonlu uzunluklu filtreler vardır. Ayrıca, Dönüşüm Domenli En Az Ortalama Kareler, Dönüşüm Domenli Gram-Schmidt En Az Ortalama Kareler, Adaptif Kafesli Birleşik Süreç Kestiricisi ve Kafesli Sonlu Uzunluklu Filtre yöntemleri de öne sürülen iki metodla karşılaştınlmıştır. Merdivenli Sonlu Uzunluklu Filtre yönteminin akustik yanla giderme uygulamalarında çok iyi sonuçlar verdiği görülmüştür. ise ifto^i&ĞEsrrtM mmam
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ADAPTIVE ESCALATOR ALGORITHMS FOR SYSTEM IDENTIFICATION AND THEIR APPLICATIONS TO ACOUSTIC ECHO CANCELLATION In this thesis, two new adaptive filtering methods, which are named as Adaptive Escalator Joint Process Estimator and Escalator Transversal Joint Filter, are proposed and their performances are compared with other adaptive methods for the system identification and acoustic echo cancellation applications. These comparisons are done with methods, such as transversal filter structures that utilize Least Mean Square and Normalized Least Mean Square algorithms. Also, Transform Domain Least Mean Square, Transform Domain Gram-Schmidt Least Mean Square, Adaptive Lattice Joint Process Estimator, Lattice Transversal Joint Filter structures are compared with the proposed algorithms. It is observed that Escalator Transversal Joint Filter performs very well in acoustic echo cancellation applications. These comparisons are realized by simulations.