Tip 2 diyabetes mellitus hastalarında doğru statin kullanımı ve bunu etkileyen faktörlerin irdelenmesi
An investigation into the appropriate use of statins and the factors affecting their use in patients with type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 953565
  2. Yazar: RABİA PİRMİT ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Tip 2 diabetes mellitus (DM), kardiyovasküler mortalite ve morbidite artışında bağımsız bir risk faktörüdür. Bu nedenle tip 2 DM hastalarında hiperlipideminin kontrolü ve bu kontrolün sağlanmasında temel tedavi olan statin kullanımı hayati öneme sahiptir. Biz bu çalışmamızda tip 2 DM hastalarında doğru statin kullanım oranları ve bunu etkileyen faktörleri incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları polikliniğine başvuran tip 2 DM tanılı statin kullanım endikasyonu olan 18-80 yaş aralığında 200 hasta dahil edildi. Kesitsel yapılan çalışmamızda hastalarla görüşülerek statin kullanımı, doğru dozda kullanıp kullanmadığı, kullanmıyorsa neden kullanmadıkları ve laboratuvar sonuçları incelendi. Avrupa Kardiyoloji Derneği/ Avrupa Ateroskleroz Derneği (ESC/ EAS) kılavuzuna göre hastaların kardiyovasküler risk kategorileri belirlendi. Çok yüksek riskli grubunda yer alan hastalar için hedef LDL-K
Özet (Çeviri)
Aim: Type 2 diabetes mellitus (DM) is an independent risk factor for increased cardiovascular morbidity and mortality. Therefore, controlling hyperlipidemia in patients with type 2 DM, primarily through the use of statins as the mainstay of treatment, is of vital importance. In this study, we aimed to evaluate the rates of appropriate statin use in patients with type 2 DM and the factors influencing this use. Materials and Methods: A total of 200 patients aged between 18 and 80 years with a diagnosis of type 2 diabetes mellitus and an indication for statin therapy, who presented to the Internal Medicine outpatient clinic of Ümraniye Training and Research Hospital, were included in our study. In this cross-sectional study, patients were interviewed regarding statin use, adherence to the correct dosage, reasons for non-use if applicable, and their laboratory test results were reviewed. Cardiovascular risk categories of the patients were determined according to the European Society of Cardiology/European Atherosclerosis Society (ESC/EAS) guidelines. Target LDL-C levels were set as