Hemşirelerin çevre bilinci ve iklim anksiyetesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between nurses' environmental awareness and climate anxiety
  1. Tez No: 953566
  2. Yazar: RABİA TÜRKMEN BAYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLAY AÇIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Hemşirelerin çevre bilinci ve iklim anksiyetesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Ağustos 2024- Kasım 2024 tarihleri arasında bir devlet hastanesinde çalışmakta olan dahil edilme kriterlerine uyan toplam 302 hemşire ile yüz yüze görüşmeyle yapılan anket verilerine dayanmaktadır. Tanımlayıcı tipte ilişki arayıcı bir çalışmadır. Veri toplama aracı: Sosyodemografik form, Hemşirelik Çevre Bilinci Ölçeği ve İklim Anksiyetesi Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde, demografik özellikleri tanımlamak için sayı yüzde dağılımı ve tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Veriler normal dağılım gösterdiğinden bağımsız gruplarda t testi, tek yönlü varyans analizi; ayrıca pearson korelasyon analizi ve çoklu regresyon modeli kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların %85,1'i kadın, %74,5'i evli olup; %88,7'si çevre konusunda eğitim almamıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Evaluation of the relationship between nurses' environmental awareness and climate anxiety. Materials and Methods: It is based on survey data conducted through face-to-face interviews with a total of 302 nurses who meet the inclusion criteria and are working in a public hospital between August 2024 and November 2024. It is a descriptive type correlational study. Data collection tool: Socio demographic form, Climate Anxiety Scale and Nursing Environmental Awareness Scale were used. SPSS 22.0 package program was used to evaluate the data. In the analysis of the data, number percentage distribution and descriptive statistics were performed to describe demographic characteristics. Since the data showed normal distribution, independent groups t test, one-way analysis of variance, Pearson correlation analysis and multiple regression model were used to analyze the data. Findings: 85.1% of the participants were women and 74.5% were married; 88.7% did not receive training on the environment.