Pelvis-fetal baş maketi ile uygulamalı doğum simülasyonu: Ebelik öğrencileri için pratik eğitim
Pelvis-fetal head model with applied birth simulation: Practical training for midwifery students
  1. Tez No: 953570
  2. Yazar: YAĞMUR MUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÇUVADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, ön-test son-test desenli, prospektif ve tek kör randomize kontrollü bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Çalışmanın örneklemini, Karabük Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü'nde öğrenim gören 3. ve 4. sınıf düzeyindeki toplam 65 öğrenci (Eğitim:32, Kontrol:33) oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, 22 Ocak–8 Mayıs 2025 tarihleri arasında Kişisel Bilgi Formu (KBF), Öğrenen Rehberi (ÖR) ve Öğrenci Memnuniyeti ve Öğrenmede Kendine Güven Ölçeği (ÖMÖGÖ) kullanılarak toplanmıştır. Eğitim grubuna teorik eğitimin ardından beş kişilik gruplar hâlinde laboratuvar ortamında uygulamalı eğitim verilmiştir. Kontrol grubuna ise teorik eğitimin ardından kardinal hareketleri içeren video izletilmiştir. İki hafta sonra tüm öğrenciler laboratuvara alınarak uygulamaları gerçekleştirmeleri istenmiş ve değerlendirme ÖR ile yapılmıştır. İki hafta sonra, son test kapsamında tüm öğrencilere ÖMÖGÖ uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was designed as a pretest-posttest, prospective, single-blind randomized controlled trial. The sample consisted of a total of 65 students (Intervention: 32, Control: 33) in the 3rd and 4th years of the Midwifery Department at Karabük University Faculty of Health Sciences. Data were collected between January 22 and May 8, 2025, using the Personal Information Form (PIF), Learner Guide (LG), and the Student Satisfaction and Self-Confidence in Learning Scale (SSSCLS). The intervention group received hands-on training in the laboratory environment in groups of five following the theoretical instruction. In the control group, after theoretical training, students watched a video demonstrating the cardinal movements. Two weeks later, all students were brought to the laboratory and asked to perform the procedures, which were evaluated using the LG. At the same time, the SSSCLS was administered again as a posttest.