Pnömoni hastalarında hastaneye yatış ve mortaliteyi değerlendirmede travma skorlama sistemlerinden modifiye rems ve prehospital index'in, PSI ve CURB-65 skorlama sistemleri ile karşılaştırılması
Comparison of the trauma scoring systems modified rems and prehospital index with PSI and CURB-65 scoring systems in evaluating hospitalization and mortality in pneumonia patients
- Tez No: 953572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Pnömoni, acil servislere sık başvuru sebebi olup ciddi morbidite ve mortaliteye neden olabilir. Bu çalışmada, pnömoni hastalarında hastaneye yatış ve mortaliteyi öngörmede kullanılan klasik skorlama sistemleri (CURB-65, PSI) ile travma kökenli skorlama sistemleri (mREMS, Prehospital Index) karşılaştırılmıştır. Erzurum Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği'nde 1 Haziran - 1 Aralık 2024 tarihleri arasında prospektif olarak yürütülen çalışmaya 244 hasta dahil edilmiştir. Tüm hastalara ilgili klinik skorlama sistemleri uygulanmış, sonuçlar hastaneye yatış ve 30 günlük mortalite ile ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pneumonia is a common cause of emergency department visits and may lead to significant morbidity and mortality. This study compares classical scoring systems used in pneumonia (CURB-65, PSI) with trauma-based scoring systems (mREMS, Prehospital Index) in predicting hospitalization and mortality. Conducted prospectively between June 1 and December 1, 2024, at Erzurum City Hospital Emergency Department, the study included 244 patients diagnosed with pneumonia. All patients were assessed using the mentioned scoring systems, and outcomes were analyzed in relation to hospitalization and 30-day mortality.