Prostat kanseri ve pankreas kanserinde uzun etkili insülin analoglarının hücrelerin proliferasyonu ve migrasyonu üzerine etkilerinin in vitro değerlendirilmesi
In vitro evaluation of the effects of long-acting insulin analogues on cell proliferation and migration in prostate and pancreatic cancer
  1. Tez No: 953575
  2. Yazar: TAHA ERKAM ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER KIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Diyabet hastaları hayatları boyunca hem endojen hem de eksojen hiperinsülinemiye maruz kalabilirler. Diyabetin kanserle olan ilişkisi, insülinin büyüme faktörü özellikleri taşıması nedeniyle oluşan mitojenik sinyallerin hücre proliferasyonunu aktive etmesine dayandırılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, pankreas (MIA PaCa-2) ve prostat (PC-3, DU145) kanseri hücre serileri kullanılarak uzun etkili farklı insülin analoglarının hücre proliferasyonu ve migrasyonu üzerine etkilerinin belirlenmesidir. Çalışmamızda PC-3, DU-145 ve MIA PaCa-2 hücre hatlarına uzun etkili insülin analogları [Degludeg (Deg), NPH, Detemir (Det), Glargine U-100 (Glr), Glargine U-300 (Glr-U)], 2nM&20nM&200nM&400nM konsantrasyonlarında uygulanarak; 24-48-72. saatlerde MTT analizi ile hücre canlılığı ölçüldü. Uzun süre maruziyetin hücrelerin canlılığına etkisi PC-3 hücre serisinde 24 saatte bir insülin uygulaması yapılarak 3-7. gün MTT analizi şeklinde deney tekrarlandı. Aynı insülin analoglarının hücre migrasyonuna etkileri PC-3 hücre serisinde wound healing testiyle 2nM ve 400nM konsantrasyonlarında 0-18-24. saatlerde değerlendirildi. MIA PaCa-2 ve Du-145 hücre serilerinde Vc'ye göre hiçbir insülin ile hücre canlılığında anlamlı artış saptanmamıştır. PC-3 hücre serisinde tek doz insülin uygulanması sonrası 24. saatte Det insülin hariç tüm insülinlerde hücre canlılığında anlamlı artış olmuştur.
Özet (Çeviri)
Patients with diabetes may be exposed to both endogenous and exogenous hyperinsulinemia throughout their lives. The relationship between diabetes and cancer is attributed to the activation of cell proliferation by mitogenic signals arising from insulin's growth factor-like properties. The aim of this study is to determine the effects of different long-acting insulin analogs on cell proliferation and migration using pancreatic (MIA PaCa-2) and prostate (PC-3, DU145) cancer cell lines. In our study, long-acting insulin analogs [Degludec (Deg), NPH, Detemir (Det), Glargine U-100 (Glr), Glargine U-300 (Glr-U)] were applied to PC-3, DU-145, and MIA PaCa-2 cell lines at concentrations of 2nM, 20nM, 200nM, and 400nM; cell viability was measured at 24, 48, and 72 hours using MTT assay. To evaluate the effects of prolonged exposure on cell viability, the experiment was repeated in the PC-3 cell line by administering insulin once every 24 hours, followed by MTT analysis on days 3 and 7. The effects of the same insulin analogs on cell migration were evaluated in the PC-3 cell line using the wound healing assay at concentrations of 2nM and 400nM at 0, 18, and 24 hours. No significant increase in cell viability was detected with any insulin analog compared to the vehicle control (Vc) in MIA PaCa-2 and DU-145 cell lines. In the PC3 cell line, a single dose of insulin resulted in a significant increase in cell viability at 24 hours with all insulin analogs except Det insulin.