Hangar yapılarında tesis yönetimi: YBM yaklaşımının potansiyelinin araştırılması
Exploring facility management challenges in hangarbuildings: case-based findings and YBM-enabledopportunities
- Tez No: 953589
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT IŞIKDAĞ, PROF. DR. SALİH OFLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Mimarlık, Yönetim Bilişim Sistemleri, Information and Records Management, Architecture, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari ve Kentsel Enformatik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, havacılık sektöründe MRO Tesisi faaliyetlerine hizmet veren hangar yapılarının TY (Tesis Yönetimi) süreçlerini inceleyerek, YBM(Yapı Bilgi Modelleme)'nin bu süreçte sağlayabileceği katkıları ortaya koymayı amaçlamaktadır. MRO Tesislerinde yer alan ve çalışmanın konusu olan hangar tipolojisi; büyük açıklıklı strüktürü, çok işlevli mekan organizasyonu ve yüksek teknolojili ekipmanları ile bina tipolojileri içinde karmaşık bir bina tipi olarak kabul edilir. Bu sebeple hangarlar TY (Tesis Yönetimi) aşamasında da bina tipine özgü birtakım zorluklar barındırmaktadır. Araştırmada, farklı ülkelerde hangar projelerinde tesis yöneticiliği yapmış uzmanlardan oluşan uluslararası bir örneklem grubu ile çevrim içi bir mülakat yapılmıştır. Literatürde yer alan nicel veriler ile mülakat sonuçlarından elde edilen nitel veriler karşılaştırılarak değerlendirmeler yapılmıştır. Mülakat bulguları, TY ekiplerinin proje sürecine erken aşamada ve kesintisiz biçimde dahil edilmemesi, projelendirme aşamasında gelecek senaryolarına yönelik planlamaların sınırlı kalması ve teslim aşamasında güncel-as-built dokümantasyonun eksik veya hatalı iletilmesinin, operasyonel verimliliği doğrudan olumsuz etkilediğini göstermiştir. YBM'nin disiplinler arası veri bütünlüğü, üç boyutlu modelleme ve dijital belge yönetimi yetkinlikleri sayesinde bu sorunları önemli ölçüde azaltabileceği vurgulanmaktadır. Bununla birlikte, ISO 19650 standardında TY paydaşlarının rolünün açık şekilde tanımlanmamış olması, YBM tabanlı entegrasyonun kurumsallaşmasını güçleştiren yapısal bir boşluk olarak öne çıkmaktadır. Çalışma, YBM-TY entegrasyonunun yalnızca hangarlar için değil, büyük ölçekli yapılarda yaşam döngüsü verimliliğini artıracak stratejik bir yaklaşım olduğunu vurgulayarak bu doğrultuda daha kapsayıcı TY modelleri ile geniş ölçekli sektörel araştırmaların artırılması gerektiği yönüne dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the FM processes of hangar structures serving MRO Facility activities in the public aviation sector and to reveal the contributions that YBM can provide in this process. The hangar typology, which is the subject of the study in MRO Facilities, is among the complex examples among building typologies with its large-span structure, multifunctional space organization and high-tech equipment. For this reason, it also has some difficulties specific to the building type in the FM phase. In the study, an online interview was conducted with an international sample group consisting of experts who have worked as facility managers in hangar projects in different countries. Evaluations were made by comparing the quantitative data in the literature with the qualitative data obtained from the interview. The interview findings showed that the failure to include FM teams in the project process at an early stage and without interruption, limited planning for future scenarios during the project design phase and incomplete or incorrect delivery of as-built documentation during the handover phase directly negatively affect operational efficiency. It is emphasized that YBM can significantly reduce these problems thanks to its interdisciplinary data integrity, three-dimensional modeling and digital document management competencies. However, the fact that the role of FM stakeholders is not clearly defined in the ISO 19650 standard stands out as a structural gap that makes it difficult to institutionalize YBM-based integration. The study emphasizes that YBM-FM integration is a strategic approach that will increase life cycle efficiency not only for hangars but also for large-scale structures, and draws attention to the need to increase large-scale sectoral research with more comprehensive facility management models.