Periodontal hastalıklar ile karotis arter aterosklerozu ve inme arasındaki ilişki
The relationship between periodontal diseases, carotid artery atherosclerosis and stroke
- Tez No: 953590
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BERRİN ÜNSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Periodontal hastalıkların yalnızca lokal inflamasyonla sınırlı kalmayıp sistemik inflamatuar süreçler üzerinde de etkili olabileceği yönündeki güncel görüşlerden hareketle bu çalışmamızda; periodontal hastalık şiddetinin klinik veriler dahilinde değerlendirilerek periodontal hastalık nedeniyle gelişen enfeksiyonun karotis arter aterosklerozuna etkisini ve karotis arter aterosklerozundan inmeye giden süreçte periodontal hastalıkların rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya yaşları 48–79 arasında değişen, sistemik olarak sağlıklı bireylerden (n=28), karotis arter aterosklerozu tanısı almış bireylerden (n=28) ve iskemik inme geçirmiş hastalardan (n=28) oluşan toplam 84 kişi dahil edilmiştir. Tüm bireylerde plak indeksi (PI), gingival indeks (GI), cep derinliği (CD), klinik ataşman seviyesi (KAS) ve sondlamada kanama indeksi (SKİ) gibi periodontal parametreler değerlendirilmiş; ayrıca lökosit (WBC), hemoglobin (HGB), hematokrit (HCT), trombosit sayısı (PLT), nötrfofil sayısı (NEU), lenfosit sayısı (LYM), monosit (MONO), eozinofil sayısı (EO), bazofil sayısı (BASO), ortalama trombosit hacmi (MPV), nötrofil/lenfosit oranı (NLR) ve c-reaktif protein (CRP) düzeylerini içeren hematolojik ve inflamatuar kan parametreleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the relationship between periodontal disease, carotid artery atherosclerosis, and ischemic stroke. A total of 84 individuals aged between 48 and 79 years were included in the study, consisting of systemically healthy individuals (n=28), individuals diagnosed with carotid artery atherosclerosis (n=28), and patients who had experienced ischemic stroke (n=28). Periodontal parameters, including plaque index (PI), gingival index (GI), clinical probing depth (CD), clinical attachment level (CAL), and bleeding on probing index (BOP), were evaluated in all participants. Additionally, hematological and inflammatory blood parameters were analyzed, including white blood cell count (WBC), hemoglobin (HGB), hematocrit (HCT), platelet count (PLT), neutrophil count (NEU), lymphocyte count (LYM), monocyte count (MONO), eosinophil count (EO), basophil count (BASO), mean platelet volume (MPV), neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), and C-reactive protein (CRP).