Karbon fiber takviyeli polimerik malzemenin farklı takım yolu stratejileri ile işlenmesi
Machining of carbon fiber reinforced polymeric material with different tool path strategies
  1. Tez No: 953610
  2. Yazar: FATİH AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR KÖKLÜ, DR. SEZER MORKAVUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kompozit malzemeler özellikle de karbon elyaf takviyeli plastikler uzay ve havacılık başta olmak üzere otomotiv, enerji depolama ve taşımacılığı, savunma sanayi ve hatta spor ürünleri endüstrilerinde yaygın olarak kullanılan bir malzeme haline gelmiştir. Ağırlığına oranla yüksek mukavemet sunması, çok iyi korozyon ve yorulma dayanımlarına sahip olmasına karşılık anizotropik yapısı sebebiyle bu malzemeler talaş kaldırma yöntemleri ile işlendiğinde mikro ve makro düzeyde hasarlar oluşmasının yanı sıra hızlı takım aşınması gibi istenmeyen durumlar oluşmaktadır. Bu çalışmada karbon elyaf takviyeli plastiklerin sinüzoidal eğri ve düz takım yolları ile frezelenmesi deneysel olarak araştırılmış, ayrıca sinüzoidal eğrinin genliği ve dalga boyunun etkisi ilerleme ve kesme hızı sabit tutularak detaylı bir şekilde araştırılmıştır. Buna ek olarak iki farklı radyal talaş derinliğinde testler yapılarak işlenebilirlik kesme kuvvetleri ve yüzey kalitesi dikkate alınarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Composite materials, especially carbon fiber reinforced plastics, have become a widely used material in the aerospace and aviation industries, automotive, energy storage and transportation, defense industry and even sports products industries. Despite offering high strength compared to its weight, having very good corrosion and fatigue resistance, these materials, due to their anisotropic structure, cause micro and macro level damages and undesirable situations such as rapid tool wear when machined with chip removal methods. In this study, milling of carbon fiber reinforced plastics with sinusoidal curve and straight tool paths was experimentally investigated, and the effect of the amplitude and wavelength of the sinusoidal curve was investigated in detail by keeping the feed and cutting speed constant. In addition, tests were performed at two different radial cutting depths and machinability was determined by considering the cutting forces and surface quality.