Geçici koruma altındaki Suriyelilerin yarattığı güvenlik algısında Türk vatandaşlarının bireysel özelliklerinin etkisi
The effect of individual characteristics of our citizens on the perception of security created by Syrians under temporary protection
- Tez No: 953617
- Danışmanlar: PROF. DR. RAGIP KUTAY KARACA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji ve Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Soğuk Savaş sonrası dönem uluslararası güvenlik ortamında ön plâna çıkan tehditlerden birisi de göçlerdir. Arap Baharı kapsamında Suriye'de başlayan silahlı çatışmalar da Türkiye gibi komşu ülkelere kitlesel dış göçlere neden olmuştur. Suriye'den gerçekleşen göçler nedeniyle Türkiye tarafından açık kapı politikası ve sonrasında geçici koruma statüsü uygulamaya sokulmuş, idari, sosyal ve ekonomik alanda önemli çalışmalar ve fedakârlıklar yapılmıştır. Ancak insanlık dramı haline gelmiş olan bu göçler karşısında uluslararası destek ile işbirliğinin yetersiz olması ve göçlerin boyutlarının beklenmeyecek kadar yüksek seviyelere ulaşması gibi nedenlerle Türk vatandaşlarındaki duygu ve düşünceler değişim göstermeye başlamıştır. Bu doğrultuda geçici koruma altındaki Suriyeliler nedeniyle Türk vatandaşlarında oluşan güvenlik algısı ile bireysel özellikler arasındaki ilişkinin anlaşılması amacıyla saha araştırması yapılmıştır. Bu kapsamda odak noktası saha araştırmasından oluşan tez çalışması, göç çalışmalarının çok etkenli ve karmaşık yapısı göz önüne alınarak teorik bölüm, göçlerin güvenlik ortamındaki yeri, Suriye'deki fiili unsurlar ve saha araştırmasını birlikte ifade edecek şekilde dört bölümden oluşturulmuştur. Saha araştırmasının temel hedefi söz konusu göçler sonrasında Türk vatandaşlarında oluşan güvenlik algısı ile bireysel özellikler arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Saha araştırmasında elde edilen bulgular öncelikle araştırma problemine yönelik olarak Türk vatandaşlarında Suriyeli göçleri sonrasında oluşan güvenlik tehdidi algısı ile bireysel özellikler arasında ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca katılımcılarda güvenlik tehdit algısının oluştuğu ve bunun hangi alanlarda gerçekleştiği sebepleriyle birlikte ortaya çıkarılmıştır. Çalışma sonuçlarının, göçlerin yol açtığı güvenlik tehdidi algısının xi azaltılmasına ve göçlerin sürdürülebilirliğine katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir. Çünkü ev sahibi ülke insanlarının güvenliği ile göçlerin sürdürülebilirliği arasında kuvvetli bir ilişki bulunmaktadır. Ayrıca göç yönetiminde kanıta dayalı politikalar büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda gerek ulusal gerek uluslararası boyutta yapılması gereken pek çok çalışma bulunmakta olup, öncelikle Türkiye, Rusya, ABD, Suriye, AB ve BM olmak üzere küresel ve bölgesel güçlerin işbirliği gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the threats that came to the fore in the international security environment after the Cold War is migration. The armed conflicts that started in Syria within the scope of the Arab Spring also caused mass migration to neighboring countries such as Türkiye. Due to the migration from Syria, Turkey implemented an open door policy and then a temporary protection status, and significant administrative, social and economic efforts and sacrifices were made. However, due to the inadequacy of international support and cooperation in the face of these migrations, which have become a human tragedy, and the unexpectedly high levels of migration, the feelings and thoughts of Turkish citizens have begun to change. In this context, a field study was conducted to understand the relationship between the perception of security in Turkish citizens due to Syrians under temporary protection and individual characteristics. In this context, the thesis study, which is focused on field research, is composed of four sections, considering the multi factorial and complex structure of migration studies, including the theoretical section, the place of migration in the security environment, the actual elements in Syria and the field research. The main objective of the field research is to examine the relationship between the perception of security and individual characteristics of Turkish citizens after the migrations in question. The findings obtained in the field research primarily showed that there is a relationship between the perception of security threat that emerged after Syrian migration among Turkish citizens and individual characteristics regarding the research problem. In addition, the reasons for the perception of security threat among the participants and in which areas this occurred were revealed. It is evaluated that the results of the study will contribute to the reduction of the perception of security threat caused by xiii migration and the sustainability of migration. Because there is a strong relationship between the security of the people of the host country and the sustainability of migration. In addition, evidence-based policies are of great importance in migration management. In this context, there are many studies that need to be conducted both nationally and internationally, and cooperation of global and regional powers, primarily Turkey, Russia, USA, Syria, the EU and the UN, is required.