Vestibüler semptomların bireyin yaşam kalitesi ve psikolojisi üzerine etkisi
Effects of vestibular symptoms on individual's quality of life and psychology
- Tez No: 953634
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZDEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Vestibüler sistem, vücudun dengeyi ve uzaysal yönelimi sağlama işlevini üstlenen hayati bir mekanizmadır. Bu sistem, hem iç kulaktan gelen sinyaller hem de görsel ve proprioseptif ipuçları gibi çevresel bilgilerle birlikte çalışarak bireylerin dengede kalmasını sağlar. Ancak vestibüler sistemde meydana gelen bozukluklar, bireylerde baş dönmesi, dengesizlik ve diğer vestibüler semptomlara yol açabilir. Bu semptomlar, bireylerin günlük yaşam aktivitelerini zorlaştırmakta, iş gücü kayıplarına neden olmakta ve ruh sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir. Özellikle uzun süreli semptomlar, bireylerde anksiyete ve depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkların gelişmesine zemin hazırlayabilir. Bu çalışma, baş dönmesi ve dengesizlik şikâyetleriyle sağlık kuruluşlarına başvuran ve başvurmayan bireylerin yaşam kalitelerini ve psikolojik durumlarını değerlendirmeyi amaçlamıştır. Değerlendirme sürecinde, Dizziness Handikap Envanteri, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği gibi genel geçerliliği kabul edilmiş ölçüm araçları kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar, bireylerin değerlendirme süreçlerinde sadece fiziksel semptomların değil, psikolojik durumlarının da ele alınması gerektiğini ortaya koymuştur. Bu yaklaşım, bireylerin şikâyetlerinin daha kapsamlı ve doğru bir şekilde anlaşılmasını sağlamakla birlikte, tanı ve tedavi süreçlerinde multidisipliner bir çalışmanın önemini de vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
The vestibular system is a vital mechanism responsible for maintaining balance and spatial orientation. This system functions by integrating signals from the inner ear with environmental cues such as visual and proprioceptive inputs to help individuals maintain equilibrium. However, dysfunctions in the vestibular system can lead to symptoms such as dizziness, imbalance, and other vestibular complaints. These symptoms can significantly impair individuals' daily activities, contribute to workforce productivity losses, and negatively affect mental health. Prolonged symptoms, in particular, may predispose individuals to psychological disorders such as anxiety and depression. This study aimed to evaluate the quality of life and psychological status of individuals presenting with complaints of dizziness and imbalance, as well as those who did not seek clinical care. Validated assessment tools, including the Dizziness Handicap Inventory, Hospital Anxiety and Depression Scale, and the Psychological Well-Being Scale, were used in the evaluation process. The findings highlighted the necessity of addressing not only physical symptoms but also psychological conditions during the diagnostic and evaluation processes. This approach emphasizes the importance of a multidisciplinary framework in better understanding patients' complaints and optimizing diagnostic and therapeutic outcomes.