Aktivizm ve boykot ilişkisi: Marka afişlerinin göstergebilimsel analizi
The relationship between activism and boycott: A semiotic analysis of brand posters
- Tez No: 953650
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TOKSARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, dijital çağda tüketici aktivizminin önemli araçlarından biri haline gelen boykot afişlerini, Roland Barthes'ın göstergebilimsel analiz modeliyle incelemeyi amaçlamaktadır. Günümüzde dijital medya aracılığıyla yayılan boykot afişleri; semboller, imgeler, renkler ve sloganlar aracılığıyla tüketicilere güçlü mesajlar iletmektedir. Ancak bu afişlerin içerdiği göstergelerin tüketici algısını nasıl etkilediği ve bu söylemlerin altında yatan ideolojik yapıların yeterince analiz edilmemiş olması, bu araştırmanın çıkış noktasını oluşturmaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş, örneklem olarak 23 Ekim-1 Aralık 2023 tarihleri arasında www.gzt.com internet sitesinde yayımlanan dokuz boykot afişi seçilmiştir. Göstergebilimsel analiz sürecinde, bu afişlerdeki denotatif (birincil) ve konotatif (ikincil) anlam katmanları yapılandırılarak çözümlemeye tabi tutulmuştur. Analizlerde özellikle sembollerin nasıl dönüştürüldüğü, logolara militarist öğelerin nasıl eklendiği ve tüketiciye nasıl ideolojik bir duruş çağrısı yapıldığı irdelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, boykot afişleri yalnızca ekonomik bir eylem çağrısı değil, aynı zamanda tüketicilere ideolojik ve politik bir tutum geliştirme çağrısı sunmaktadır. Afişlerdeki parodi ve deformasyon teknikleriyle markalar, küresel kapitalizmin, emperyalizmin ya da etik dışı uygulamaların simgesel aktörleri olarak sunulmuştur. Bu bağlamda tüketici; yalnızca ürün seçen değil, aynı zamanda politik ve kültürel anlamlar üreten bir özne olarak konumlanmıştır. Ayrıca, afişlerin görsel ve sözel göstergeler aracılığıyla tüketici algılarını yönlendirmeyi amaçladığı ve bu yönüyle stratejik bir iletişim aracı işlevi gördüğü sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak, tüketim davranışlarının yalnızca bireysel tercihlerden ibaret olmadığı, bu davranışların aynı zamanda toplumsal bilinç ve kimlik ifadesi taşıdığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze boycott posters, which have become one of the important tools of consumer activism in the digital age, with Roland Barthes' semiotic analysis model. Today, boycott posters spread through digital media convey powerful messages to consumers through symbols, images, colors and slogans. However, the starting point of this study is the fact that how the signs contained in these posters affect consumer perception and the ideological structures underlying these discourses have not been analyzed sufficiently. The qualitative research method was adopted in the study and nine boycott posters published on the website www.gzt.com between October 23 and December 1, 2023 were selected as the sample. In the process of semiotic analysis, denotative (primary) and connotative (secondary) layers of meaning in these posters were structured and analyzed. In the analysis, it was analyzed how symbols were transformed, how militaristic elements were added to the logos and how an ideological stance was called to the consumer. According to the findings, boycott posters are not only a call for economic action, but also a call for consumers to develop an ideological and political stance. Through parody and deformation techniques in the posters, brands are presented as symbolic actors of global capitalism, imperialism or unethical practices. In this context, the consumer is not only the one who chooses products, but also the one who produces political and cultural meanings.