Dijital aktivizm bağlamında İsrail'e destek veren markalara yönelik sosyal medya kullanıcılarının boykot tutumları. Z kuşağı örneği
Social media users' boycott attitudes towards brands supporting Israel in the context of digital activism: The example of Generation Z
- Tez No: 993262
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU KALAFAT ÇAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Dijital iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte sosyal medya, bireylerin bilgiye erişme, iletişim kurma ve toplumsal olaylara tepki verme biçimlerini köklü bir şekilde dönüştürmüştür. Bu dönüşüm, bireylerin çevrimiçi ortamlarda etik ve politik duyarlılıklar geliştirerek toplumsal katılım göstermelerine imkân tanımış, dijital aktivizm kavramını ön plana çıkarmıştır. Sosyal medya, bu yönüyle yalnızca bir iletişim alanı değil, aynı zamanda toplumsal farkındalık ve eylemliliğin örgütlendiği bir kamusal platform hâline gelmiştir. Bu araştırmanın amacı, dijital aktivizmin bir biçimi olarak ortaya çıkan dijital boykot davranışını incelemek ve Z kuşağı sosyal medya kullanıcılarının İsrail'e destek veren markalara yönelik tutumlarını anlamaktır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş, veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiş ve boykot davranışını açıklayan on tema belirlenmiştir. Araştırma bulguları, Z kuşağı bireylerinin sosyal medyayı bilgi edinme, farkındalık oluşturma ve toplumsal sorumluluk bilincini ifade etme aracı olarak kullandıklarını göstermektedir. Katılımcılar, dijital boykotları yalnızca ekonomik bir tepki değil, etik ve politik değerlerin dijital ortamda ifadesi olarak değerlendirmiştir. Ayrıca fenomenlerin boykot çağrılarındaki etkisi, dijital aktivizmin görünürlüğünü artıran bir unsur olarak öne çıkmıştır. Katılımcılar, boykota katılımın kendilerinde güçlenme ve birlik duygusu yarattığını, etik değerlere sahip markaları tercih etmeye yönlendirdiğini belirtmiştir. Sonuç olarak, dijital aktivizmin toplumsal duyarlılık üretiminde ve bireysel farkındalığın kolektif bilince dönüşmesinde etkili bir araç olduğu görülmüştür. Çalışma, Z kuşağının dijital eylemlilik pratiklerini etik, politik ve psikolojik boyutlarıyla ele alarak literatüre özgün bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of digital communication technologies, social media has profoundly transformed the ways individuals access information, communicate, and respond to social issues. This transformation has enabled individuals to engage in ethical and political participation within online environments, bringing the concept of digital activism to the forefront. Social media thus functions not only as a medium of communication but also as a public platform where social awareness and collective action are organized. The purpose of this study is to examine digital boycott behavior as a form of digital activism and to explore Generation Z social media users' attitudes toward brands supporting Israel. The research adopts a qualitative research design, employing semi-structured interviews as the data collection method. The data obtained from the participants were analyzed through thematic analysis, and ten main themes explaining digital boycott behavior were identified. The findings indicate that Generation Z individuals use social media as a means to obtain information, raise awareness, and express their sense of social responsibility. Participants perceived digital boycotts not merely as economic reactions but as expressions of ethical and political values within digital spaces. Furthermore, the influence of social media influencers and digital activists was found to enhance the visibility and impact of boycott campaigns. Participants also stated that engaging in digital boycotts fostered feelings of empowerment and solidarity while encouraging them to prefer brands aligned with ethical values. In conclusion, the study demonstrates that digital activism serves as an effective mechanism for generating social awareness and transforming individual sensitivity into collective consciousness. By analyzing the ethical, political, and psychological dimensions of Generation Z's digital activism practices, this research provides an original contribution to the literature on social media and consumer behavior.