The resistance of youth: The psychological effects of boycotting and the role of religion
Gençliğin direnişi: Boykotun psikolojik etkileri ve dinin rolü
  1. Tez No: 904737
  2. Yazar: PERİHAN AYTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN GÜLERCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma, özellikle Filistin davası bağlamında gençler arasında boykotun psikolojik etkilerini ve bu bağlamda dinin rolünü incelemektedir. Nitel bir yaklaşım kullanarak, boykotun psikolojik iyi oluş üzerindeki etkilerini ve dini inançlarla etkileşimini anlamak için 20 derinlemesine görüşme yapılmıştır. Ana bulgular, boykotun hem kişisel aktivizm hem de toplumsal değişim aracı olarak ikili rolünü vurgulamakta olup, sıklıkla duygusal iyiliği artıran bir başa çıkma mekanizması olarak hizmet ettiğini ortaya koymaktadır. Din, boykot için birincil bir motivasyon kaynağı olmasa da, destekleyici bir başa çıkma mekanizması olarak hareketi tamamlamıştır. Çalışma ayrıca sosyal medyanın duygusal tepkileri artırdığını ve boykot çabalarını organize ettiğini, katılımcıların katılımını etkilediğini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, görünür bir etkinin olmaması ve sosyal kutuplaşma gibi zorluklar da not edilmiştir. Araştırma, boykotun psikolojik, sosyal ve dini boyutlara sahip karmaşık bir aktivizm biçimi olarak içgörüler sunmakta ve farklı bağlamlarda bireysel ve kolektif davranış üzerindeki etkisi hakkında daha fazla araştırma yapılması çağrısında bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the psychological effects of boycotting among youth and the role of religion in this context, particularly concerning the Palestinian cause. Using a qualitative approach, 20 in-depth interviews were conducted to understand how boycotting influences psychological well-being and the interaction with religious beliefs. Key findings highlight boycotting's dual role as both personal activism and a means for societal change, often serving as a coping mechanism that enhances emotional well-being. While religion was not the primary motivator for boycotting, it complemented the act as a supportive coping mechanism. The study also reveals that social media amplifies emotional responses and organizes boycott efforts, influencing participants' engagement. However, challenges such as frustration over the lack of visible impact and social polarization were noted. The research offers insights into boycotting as a complex form of activism with psychological, social, and religious dimensions, calling for further research on its impact on individual and collective behavior in diverse contexts.