1990'larda Türkiye'de devlet ve vijilantizm
The state and vigilantism in Türkiye in the 1990s
  1. Tez No: 953649
  2. Yazar: BÜLENT TUĞCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR DEDE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Modern devletin şiddet tekeli iddiasına yöneltilen ihlal biçimlerinden biri olarak değerlendirilebilecek vijilantizm, sivil yurttaşların devletin güvenlik sağlama noktasında yetersiz kaldığı durumlarda harekete geçip güvenliği kendi elleriyle sağlamaları olarak tanımlanabilir. Bu eylemleri tetikleyen etmenler arasında, toplumun devletin sağladığı güvenliğe ve adalete olan inancını kaybetmesi gösterilebilir. Bu güvensizlik hissi beraberinde toplumun kendi adaletini kendinin sağladığı ve şiddet içeren eylemlere başvurduğu durumların oluşmasına sebep olabilmektedir. Sivil yurttaşlar bu eylemleri çoğunlukla müesses nizamı korumak ve devam ettirmek amacıyla yapmaktadırlar. Vijiantizm, liberal devlet teorisine göre devlette olduğu kabul edilen şiddet tekelinin bir ihlalidir, bu yönüyle de devlet ve vijilantizm ilişkilerini derinlikli bir biçimde analiz etmek bu olgunun daha iyi anlaşılmasına yardımcı olabilir. Zira vijilantizm, doğrudan devlet güdümünde teşekkül edebilmesinin yanında devletten tamamen bağımsız bir biçimde, özerk olarak da varlık kazanabilir. Hatta bu iki ucu arasında da gri bir alan mevcuttur ki bu alanda ne tamamen devlet desteğinden ne de tamamen özerk bir eylem biçiminden söz edilebilir. Bu çalışmada da vijilantilerin devletle olan bağlantısı üzerinden bir tipoloji oluşturulmuştur. Bu tipolojide yer alan vijilantizm tipleri; özerk vijilantizm, sözde özerk vijilantizm ve devlet güdümlü vijilantizmdir. Daha sonra bu tipoloji üzerinden vijilantizm ve devlet ilişkileri 90'lı yıllar Türkiye'si üzerinden analiz edilmiştir. Özerk vijilantizm özelinde 1990'lardaki televizyon programları (reality showlar) incelenecektir. Sözde özerk vijilantizm örneği için Madımak Katliamı üzerinde durulmuştur. Tipolojide yer alan son vijilantizm tipi olan devlet güdümlü vijilantizm özelinde ise koruculuk kurumu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Vigilantism, which can be considered as one of the forms of breachs directed at the modern state's claim of monopoly of violence, can be defined as civilian citizens taking action and providing security with their own hands in cases where the state is inadequate in terms of providing security. Among the factors that trigger these actions is the society's loss of faith in the security and justice provided by the state. This feeling of insecurity can lead to situations where the society provides its own justice and resorts to violent actions. Civil citizens mostly perform these actions in order to protect and maintain the establishment. According to the liberal state theory, vigilantism is a violation of the monopoly of violence that is accepted to be in the state, and in this respect, analyzing the state and vigilantism relations in depth can help to better understand this phenomenon. Because vigilantism can be formed directly under the guidance of the state, but it can also exist autonomously, completely independently from the state. In fact, there is a gray area between these two extremes, in which we can neither talk about completely state support nor a completely autonomous action. In this study, a typology has been created based on the vigilantes' connection with the state. The types of vigilantism included in this typology are autonomous vigilantism, pseudo-autonomous vigilantism and state-directed vigilantism. Then, through this typology, vigilantism and state relations will be analyzed through Türkiye in the 90s. In terms of autonomous vigilantism, television programs (reality shows) from the 1990s will be examined. For an example of pseudo-autonomous vigilantism, the Madımak Massacre will be emphasized. In terms of the last type of vigilantism included in the typology, state-directed vigilantism, the institution of village guards will be examined.