Üstün yetenekli öğrencilerin matematik kimliklerinin incelenmesi
An investigation of the mathematical identities of gifted students
  1. Tez No: 953661
  2. Yazar: MURADİYE ÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Çay, Muradiye, Üstün Yetenekli Öğrencilerin Matematik Kimliklerinin İncelenmesi, Yüksek Lisans Tezi, Sivas, 2025. Matematik kimliği bireyin matematik ile olan bağını, matematik konusundaki benlik algısını ve matematiğe olan ilgisini yansıtan çok bileşenli bir kavramdır. Üstün yetenekli öğrencilerin mevcut potansiyellerinin ortaya çıkabilmesi için matematik kimliğinin önemli roller üstlendiği düşünülmektedir. Bu araştırmanın amacı, üstün yetenekli öğrencilerin matematik kimlik düzeylerini ve bu kimliğe etki eden değişkenleri incelemektir. Bu çalışmada, nicel araştırma yaklaşımlarından tarama modeli kullanılmıştır. Bu çalışmanın örneklemini Bilim ve Sanat Merkezleri'nde [BİLSEM] öğrenim gören 305 üstün yetenekli öğrenciden oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Matematik Kimliği Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Veriler bir paket programı ile analiz edilmiştir. Öğrencilerin kimlik düzeylerine ilişkin betimsel analizler hesaplanmıştır. Ayrıca cinsiyet, okul dışı destek alma, matematik projesine katılım, sınıf düzeyi, matematik dersi akademik benlik, yetenek alanı ve anne-baba eğitim düzeyi gibi değişkenlerin öğrencilerin kimlik düzeylerinde anlamlı bir farklılıkların olup olmadığını belirlemek için fark testlerinden yararlanılmıştır. Çalışmanın ortalama verilerine bakıldığında öğrencilerin matematik kimlikleri düzeylerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Üstün yetenekli öğrencilerin matematik kimlik düzeylerinde matematik dersi akademik benlik algıları, sınıf düzeyleri, yetenek alanları (resim, müzik, genel yetenek) ve herhangi bir matematik projesinde yer almaları değişkenlerine göre istatistiksel düzeyde anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bu araştırmadan elde edilen bulgular üstün yetenekli öğrencilerin matematik kimliklerinin yüksek olduğunu fakat sınıf kademesi ilerledikçe belli bir düşüş yaşandığını göstermektedir. Öğrencilerdeki güçlü matematik kimliklerini sürdürebilmeleri için öğretmenlerin ders içi etkinliklerinde öğrencilerin matematik kimliklerini güçlendirecek çalışmalara daha fazla yer vermesi önerilmektedir. Ayrıca sadece BİLSEM'lerde değil örgün eğitim kurumlarında (okul) da bu öğrencilere yönelik farklı öğrenme ortamlarının oluşturulması gelişimlerine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Çay, Muradiye, An Investigation of the Mathematical Identities of Gifted Students, Master's Thesis, Sivas, 2025. Mathematical identity is a multi-faceted concept that reflects an individual's connection to mathematics, their self-perception of mathematics, and their interest in mathematics. We believe that mathematical identity significantly contributes to the development of gifted students' existing potential. The purpose of this study is to examine the levels of mathematical identity in gifted students and the variables that influence this identity. This study employed the survey model, a quantitative research approach. The sample for this study consists of 305 gifted students who are studying at Science and Art Centers [BİLSEM]. The Mathematical Identity Scale and the Demographic Information Form were used as data collection tools. The data was analyzed using a software package. Descriptive analyses of students' identity levels have been calculated. Additionally, differential tests were used to determine if there were significant differences in students' identity levels based on variables such as gender, receiving out-of-school support, participation in a math project, grade level, academic self-concept in mathematics, area of talent, and parents' education level. Looking at thee average data from the study, it was determined that the students' levels of mathematical identity were high. Statistically significant differences were found in the mathematics identity levels of gifted students according to variables such as mathematics academic self-concept, grade level, talent areas (art, music, general talent), and participation in any mathematics project. The findings of this research indicate that gifted students have a strong mathematical identity, but a certain decline is experienced as they progress through grade levels. To help students maintain strong mathematical identities, it is recommended that teachers incorporate more activities in their lessons that strengthen students' mathematical identities. Additionally, creating different learning environments for these students not only in BİLSEMs but also in formal education institutions can contribute to their development.