Sınıf öğretmenlerinin yapay zeka destekli ders planı tasarlama sürecine yönelik deneyimleri ve görüşleri
Classroom teachers' experiences and opinions on artificial intelligence-supported lesson plan design process
  1. Tez No: 953660
  2. Yazar: FERHAT KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELALETTİN ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yapay zeka araçlarının eğitim sürecinde kullanılması öğretimi daha etkili ve verimli hale getirmektedir. Bir dersin temel öğesi olan planlama aşamasının yapay zeka araçları ile tasarlanması, öğrencilerin ilgi alanlarını ve öğrenme düzeylerini belirleyerek kişiselleştirilmiş öğrenme yöntemleri sunmaktadır. Ayrıca yapay zeka destekli tasarlanan ders planları öğretmene zaman tasarrufu, zenginleştirilmiş içerik ve hızlı dönüt gibi birçok konuda yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla yapay zeka araçlarıyla ders planı tasarlama süreci eğitim, uygulama ve değerlendirme boyutlarıyla derinlemesine ele alınmış ve öğretmenlerin deneyim, görüş ve gelişimleri incelenmiştir. Bu çalışmada sınıf öğretmenlerine 10 saatlik yapay zeka destekli ders planlama eğitimi verilmiş ve süreç boyunca yansıtıcı günlük tutmaları istenmiştir. Son olarak öğretmenlerin sürece dair görüşleri alınmıştır. Çalışma nitel araştırma desenlerinden durum çalışması modeline göre gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu 2024-2025 eğitim döneminde MEB bünyesinde görev yapan, amaçlı örnekleme türlerinden kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle seçilmiş sekiz sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Günlük Plan Değerlendirme Ölçeği, Görüşme Formu, Katılımcı Yansıtıcı Günlük ve katılımcılar tarafından hazırlanan ders planları kullanılmıştır. Katılımcıların hazırladığı günlük ders planları ''Günlük Plan Değerlendirme Ölçeği'' kullanılarak, yarı yapılandırılmış görüşme formları içerik analizi yöntemi kullanılarak, yansıtıcı günlükler ise ''Yansıtma Düzeyi Rubriği'' kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, hazırlanan ders planlarının anlaşılır, öğrenci düzeyine uygun ve gerçek yaşamla uyumlu olduğunu göstermiştir. Ders planlarında bulunan öğrenme etkinliklerinin belirtilen hedefler doğrultusunda olduğu ve ders planlarında tercih edilen yöntem ve tekniklerin zengin olduğu belirlenmiştir. Yapay zeka destekli tasarlanan ders planlarının nitelikli, başarılı ve özgün olduğu saptanmıştır. Öğretmenler eğitim, uygulama ve değerlendirme sürecinin, yapay zeka ile planlamaya dair bilgi düzeylerini arttırdığını, mesleki becerilerine katkı sağladığını ve verimli öğretim süreci sağlamalarına destek olduğunu belirtmişlerdir. Araştırmada, daha fazla uygulama yapma ihtiyacı, teknik destek ve rehberlik ihtiyacı, altyapı eksiklikleri gibi sıkıntılar öne çıkmıştır. Sınıf öğretmenleri yansıtıcı günlükler ile süreç boyunca yaşadıkları deneyimleri aktarmışlardır. Yansıtıcı günlüklerin süreç esnasında öğretmenlere eleştirel düşünme, öz değerlendirme ve farkındalık becerileri kapsamında katkı sağladığı görülmüştür. Bulgular, yapay zeka araçlarının eğitim sürecine katkılarını ve öğretmenlere planlama ve öğretim aşamasında desteğini gözler önüne sermiştir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte şüphesiz yapay zeka araçlarındaki gelişmelerde devam edecektir. Dolayısıyla bu araçların gelişmesiyle birlikte yapay zekanın ders planlama, öğretime katkı, öğretmene destek, öğrenciye fayda gibi unsurlarının da daha fazla gelişeceği beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The use of artificial intelligence tools in the education process makes teaching more effective and efficient. Designing the planning stage, which is a fundamental element of a lesson, with artificial intelligence tools provides personalized learning methods by determining students' interests and learning levels. In addition, lesson plans designed with artificial intelligence support help teachers in many areas, such as saving time, enriching content, and providing quick feedback. Therefore, the process of designing lesson plans with artificial intelligence tools was examined in depth in terms of education, application, and evaluation, and the experiences, opinions, and developments of teachers were studied. In this study, classroom teachers were given 10 hours of artificial intelligence-supported lesson planning training and were asked to keep reflective journals throughout the process. Finally, the teachers' opinions about the process were collected. The study was conducted according to the case study model of qualitative research designs. The study group consisted of eight classroom teachers working within the Ministry of National Education during the 2024-2025 academic year, selected using the convenience sampling method, one of the purposeful sampling types. The Daily Lesson Plan Evaluation Scale, Interview Form, Participant Reflective Diary, and lesson plans prepared by the participants were used as data collection tools. The daily lesson plans prepared by the participants were analyzed using the“Daily Plan Evaluation Scale,”the semi-structured interview forms were analyzed using content analysis, and the reflective journals were analyzed using the“Reflection Level Rubric.”The research findings showed that the lesson plans prepared were understandable, appropriate for the students' level, and compatible with real life. It was determined that the learning activities in the lesson plans were in line with the stated objectives and that the methods and techniques preferred in the lesson plans were rich. The lesson plans designed with artificial intelligence support were found to be high-quality, successful, and original. Teachers stated that the training, application, and evaluation process increased their knowledge of planning with artificial intelligence, contributed to their professional skills, and supported them in providing an efficient teaching process. The study highlighted issues such as the need for more application, technical support and guidance, and infrastructure deficiencies. Classroom teachers shared their experiences throughout the process through reflective journals. It was observed that reflective journals contributed to teachers' critical thinking, self-assessment, and awareness skills during the process. The findings revealed the contributions of artificial intelligence tools to the educational process and their support to teachers in the planning and teaching stages. With the advancement of technology, developments in artificial intelligence tools will undoubtedly continue. Therefore, with the development of these tools, it is expected that artificial intelligence will further develop in terms of lesson planning, contribution to teaching, support for teachers, and benefits for students.