A Depth averaged hydrodynamic model for İzmit bay
İzmit Körfezi için hidrodinamik ortalanmış derinlik modeli
- Tez No: 95368
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BÖREKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
VI ÖZET İZMİT KÖRFEZİ İÇİN HİDRODİNAMİK ORTALANMIŞ DERİNLİK MODELİ İzmit Körfezi'ndeki akıntıları incelemek için, rüzgar ile sirküle edilen iki boyutlu ortalanmış derinlik modeli geliştirilmiştir. Model, sonlu hacim metodu kullanılarak geliştirilmiştir. Sonlu hacimler metodu, akımları nümerik olarak modellemek için, bilgisayar ortamında kullanılan metotlardan bir tanesidir. Nitelik testleri, sabit derinlikli kare bir havza, kare bir körfez ve H şeklindeki bir körfeze uygulanmıştır. Testler, karşılaştırmak için sayısal ölçümler mevcut olmadığından, rüzgarın sürüklediği akıntılarla model akıntıları mukayese edilerek tamamlanmıştır. Model, gerçek rüzgar datası kullanılarak İzmit Körfezi'ne uygulanmıştır. Simülasyon çalışmalarında, maksimum ve ortalama rüzgar tarafından belirlenen akıntıların yönleri her ay için hesaplanmış ve relatif olarak gerçeğe yakın sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A DEPTH AVERAGED HYDRODYNAMIC MODEL FOR İZMİT BAY A two-dimensional depth averaged single layer circulation model driven by wind and Coriolis force was developed to study the currents in İzmit Bay. The model was developed using the Finite Volume Method (FVM). FVM is one way in which computers are used to numerically simulate fluid flows. Qualitative tests were carried out using a square basin of constant depth, a square bay and a H-shaped bay. Quantitative testing, in the absence of benchmarks, was accomplished by comparing the model currents to wind drift currents. The model was applied to İzmit Bay with actual wind data. In the simulation runs, the directions of the currents driven by the maximum and modal wind have been obtained for each month and relatively realistic results have been observed.