Dil, kültür ve etnisite bağlamında kimlik inşası: Ardeşen örneği
Identity construction in the context of language, culture and ethnicity: The case of Ardeşen
  1. Tez No: 953670
  2. Yazar: OSMAN UĞUR ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL DURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Kimlik inşası, tarih ile yüzleşme ve geleceğe yön verme arasında hassas bir dengeyi temsil eder. Bu çalışma, Ardeşen'deki Lazların kimlik inşası sürecinde etkili olan unsurları ele almayı amaçlamaktadır. Ardeşen, hem Türkçe hem de Lazca konuşulan bir bölge olarak, yerel kimlik ile ulusal kimlik arasındaki etkileşimi anlamak için uygun bir örnek sunmaktadır. Araştırma, etnik kimlik ve milli kimlik tanımında hangi öğelerin ön plana çıktığını irdelenmiştir. Etnik aidiyetler ile milli kimliği ayrıştıran unsur ile tamamlayıcı unsurların neler olduğu araştırılmıştır. Din, tarih, etnisite, dil ve kültür gibi unsurların, ulusal kimliğin inşasında nasıl bir rol oynadığı incelenmiştir. Ardeşen'de yaşayan bireylerin hem Laz kimliğini hem de Türk kimliğini nasıl bir arada sürdürebildiği; bu süreçte devlet politikalarının ve yerel dinamiklerin nasıl bir etkileşim içinde olduğu incelenenmiştir. Bu çalışma, Türkiye'deki kimlik ve aidiyet tartışmalarına yeni bir perspektif sunmayı amaçlamaktadır. Mikro düzeyde kimlik inşasını ele alarak, yerel dinamiklerin ulusal kimlik üzerindeki etkisi derinlemesine incelemektedir. Araştırma, ulusal kimlik inşasında ideoloji ve siyasetten uzakta durarak literatüre önemli bir katkı sağlayacaktır. Çalışmada, nitel ve nicel yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma bir araştırma yöntemi benimsenmiştir. Araştırma verileri, Ardeşen bölgesinde yapılan etnografik gözlemler, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve anketlerden elde edilmiştir. Nitel veriler, bireylerin kimlik inşası süreçlerini derinlemesine anlamayı hedeflerken, nicel anket sonuçları milli kimlik algısını ve Türk kimliği aidiyeti seviyelerini ölçmek için kullanılmıştır. Ardeşendeki Lazlar; Türk kimliğini, ulus kimlik olarak nitelemekte siyasi ve resmi kimlik olarak görmektedirler. Laz kimliğini ise ulusaltı kimlik olarak nitelemekte kültürel ve etnik kimlik olarak görmektedirler. Laz kimliği alt kimlik Türk kimliği üst kimlik olarak görülerek bu iki kimlik arasında bir çatışma olmadan birlikte var olmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Identity construction represents a delicate balance between confronting history and shaping the future. This study aims to address the elements that are effective in the identity construction process of the Laz people in Ardeşen. Ardeşen, as a region where both Turkish and Laz are spoken, provides a suitable example for understanding the interaction between local and national identity. The study examines which elements come to the fore in the definition of ethnic identity and national identity. The elements that differentiate ethnic affiliations from national identity and the complementary elements are investigated. The role of elements such as religion, history, ethnicity, language and culture in the construction of national identity is examined. How individuals living in Ardeşen can maintain both Laz and Turkish identities together; how state policies and local dynamics interact in this process are examined. This study aims to provide a new perspective to the discussions on identity and belonging in Turkey. By addressing the micro-level identity construction, it deeply examines the impact of local dynamics on national identity. The research will make a significant contribution to the literature by staying away from ideology and politics in national identity construction. A mixed research methodology was adopted in the study, where qualitative and quantitative methods were used together. The research data were obtained from ethnographic observations, semi-structured interviews and surveys conducted in the Ardeşen region. While the qualitative data aimed to understand the identity construction processes of individuals in depth, the quantitative survey results were used to measure the perception of national identity and the level of Turkish identity belonging. The Laz people in Ardeşen describe the Turkish identity as a national identity and see it as a political and official identity. They describe the Laz identity as a sub-national identity and see it as a cultural and ethnic identity. The Laz identity is seen as a sub-identity and the Turkish identity as a super-identity, and they co-exist without any conflict between these two identities.