Hükümlülerde madde kullanımının öncüleri
Antecedents of substance use in prisoners
- Tez No: 953677
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Hükümlü bireyler arasında madde kullanımı; rehabilitasyon, yeniden suç işleme ve topluma yeniden uyum süreçlerini önemli ölçüde etkileyen ciddi bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. Bu çalışma, hükümlü bireylerin demografik (ilk madde kullanım yaşı, medeni durum, eğitim gibi) ve psikolojik özellikleri ile madde bağımlılığı düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma, 2024 yılında büyük bir metropoldeki ceza infaz kurumlarında bulunan 400 hükümlü bireyle gerçekleştirilmiştir. Veriler; Durumsal-Sürekli Öfke İfade Tarzı Envanteri, Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği (Çocuk Formu), Yetişkin Mizaç Ölçeği, Bağımlılık Profili İndeksi ve Kişisel Bilgi Formu kullanılarak toplanmıştır. İstatistiksel analizler kapsamında bağımsız örneklemler için t testi, Pearson korelasyon analizi, tek yönlü ANOVA ve aracılık etkisini test etmek amacıyla regresyon analizleri uygulanmıştır. Bulgular, düşük gelirli olmak ve mala karşı işlenen suçlar ile diğer suçlardan (vergi kaçakçılığı, yasa dışı ağaç kesme veya orman yakma, askerlikten kaçma gibi) hüküm giymiş bireylerde madde bağımlılığı düzeyinin anlamlı derecede yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Uyuşturucu kullanımına başlama yaşı ile madde bağımlılığı arasında önemli ve negatif yönde bir ilişki bulunmuştur. Eğitim düzeyine göre yapılan karşılaştırmalarda, ilkokul mezunlarının puan ortalamaları, ortaokul ve üniversite mezunlarının bağımlılık puanı ortalamalarından önemli düzeyde düşüktür. Ayrıca, hükümlü bireylerde sürekli öfke düzeylerinin; dürtüsellik ve algılanan reddedici ebeveyn tutumu ile madde bağımlılığı arasındaki ilişkiye aracılık ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Substance use among inmates remains a pressing public health concern with far-reaching consequences for rehabilitation, recidivism, and social reintegration. This study aimed to examine the relationship between the demographic (such as age, marital status, education level, etc.) and psychological characteristics of inmates and their level of substance dependence. The study consisted of 400 inmates held at a correctional facility in a major metropolitan city in 2024. Data were collected using the State-Trait Anger Expression Inventory, Perceived Parental Attitudes Scale (Child Form), Adult Temperament Questionnaire, Addiction Profile Index, and Personal Information Form. Statistical analyses included independent sample t-tests, Pearson correlation analysis, one-way ANOVA, and regression analysis to test for mediation effects. The findings revealed that substance abuse levels were significantly higher among individuals with low incomes and those convicted of property-related crimes and other crimes (such as tax evasion, illegal logging or forest burning, and desertion). A negative correlation was found between age at initial substance use and substance dependence level. In comparisons based on educational level, In comparisons based on educational level, the mean addiction scores of primary school graduates were significantly lower than those of secondary school and university. Furthermore, among male inmates, anger levels mediate the relationship between impulsivity, perceived rejecting parental attitudes, and substance addiction.