Hasan Fehmi Tümerkan'ın hayatı ve eserleri
Hasan Fehmi Tümerkan's life and works
  1. Tez No: 953681
  2. Yazar: KÜBRA BAYIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ALİ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
İttihat ve Terakki Cemiyeti, Osmanlı Devleti'nin son zamanlarında ve Cumhuriyet Dönemi'nin ilk zamanlarında siyasi olarak oldukça etkili olmuştur. Bu cemiyetin sarıklı mebuslarından Hasan Fehmi Tümerkan Meclis-i Mebusan'da ve akabinde TBMM'de yapmış olduğu konuşmalarla, önerilerle ve kanun teklifleriyle ön plana çıkan mebuslardan biri idi. Kendisi, dönemin yenilikçi anlayışını benimseyerek reform taraflısı oldu. Hasan Fehmi Bey eğitimini bitirince İlahiyat Fakültesi'nde müderrislik yapmış ve Sinop Müftülüğü görevini icra etmiştir. İstanbul'un işgalinin ardından ise Malta'ya sürgün edilen isimler arasındadır. Esaret hayatı boyunca kendisini Kur'an'ı Türkçe'ye çevirme işine adamıştır. Böylelikle sadece bir siyasetçi değil; aynı zamanda dini ilimlere katkı sunan bir yazar da olmuştur. Şunu da belirtmek gerekir ki Sinop mebusu ve ardından Kastamonu milletvekili olarak görev yaptığı zamanlarda, kaleme aldığı eserleri ile ilmi ve fikri yönünü ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The Committee of Union and Progress (İttihat ve Terakki Cemiyeti) played a pivotal role in the political landscape during the final years of the Ottoman Empire and the early period of the Turkish Republic. Among its notable members was Hasan Fehmi Tümerkan, a turbaned deputy who distinguished himself through his speeches, legislative proposals, and policy suggestions in both the Ottoman Chamber of Deputies (Meclis-i Mebusan) and later in the Grand National Assembly of Turkey (TBMM). Tümerkan embraced the progressive ideology of the era and was a staunch advocate of reform. Following his education, Hasan Fehmi served as a professor at the Faculty of Theology and later held the position of Mufti of Sinop. After the occupation of Istanbul, he was among those exiled to Malta. During his time in captivity, he dedicated himself to translating the Qur'an into Turkish. In doing so, he emerged not only as a politician but also as an author contributing to Islamic scholarship. It is also worth noting that during his tenure as a deputy representing Sinop and later Kastamonu, he demonstrated his intellectual and scholarly inclinations through the works he authored.