Turistlerin unutulmaz gastronomi deneyimleri ve kişisel gastronomik özelliklerinin destinasyon sadakatine etkileri: Konya örneği
The effects of tourists' memorable gastronomy experiences and personal gastronomic traits on destination loyalty: The case of Konya
  1. Tez No: 953682
  2. Yazar: ŞULE PAŞABEKİROĞLU GÜNASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma kişisel gastronomik özellikler, unutulmaz yerel gastronomi deneyimleri ve destinasyon sadakati arasındaki ilişkileri irdelemeyi amaçlamaktadır. İlişkiler PLS-SEM kullanılarak incelenmiştir. Veriler, Konya'yı ziyaret eden yerli turistlerden toplanmıştır (N=469). Regresyon analizi sonuçlarına göre, gıda neofilisi ve gıda neofobisi unutulmaz yerel gastronomi deneyimi üzerinde pozitif etkilere sahiptir. Ayrıca, gıda neofilisi ve gıda neofobisi destinasyon sadakatini pozitif yönde etkilemektedir. Unutulmaz yerel gastronomi deneyimi ise destinasyon sadakati üzerinde pozitif bir etkiye sahiptir. Bununla birlikte, unutulmaz yerel gastronomi deneyimi gıda neofilisi ve gıda neofobisinin destinasyon sadakati üzerindeki etkilerine aracılık etmektedir. Bu araştırma, Planlı Davranış Teorisi çerçevesinde, kişisel gastronomik özelliklerin (gıda neofilisi/neofobisi) unutulmaz yerel gastronomi deneyimi ve destinasyon sadakati üzerindeki etkilerini inceleyerek teoriyi gastronomi turizmi bağlamında genişletmektedir. Bulgular, turizm sektöründeki uygulayıcılara, destinasyon sadakatini artırmaya yönelik stratejilerin geliştirilmesinde gastronomik deneyimlerin rolünü vurgulayan yeni bir bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationships between personal gastronomic traits, memorable local gastronomy experiences, and destination loyalty. The relationships were examined using PLS-SEM. The data were collected from domestic tourists in Konya, Türkiye (N = 469). According to the regression analysis results, food neophilia and food neophobia have positive effects on memorable local gastronomy experience. Additionally, food neophilia and food neophobia positively influence destination loyalty. Memorable local gastronomy experience also has a positive impact on destination loyalty. Furthermore, memorable local gastronomy experience mediates the effects of food neophilia and food neophobia on destination loyalty. This study, within the framework of the Theory of Planned Behavior, extends the theory in the context of gastronomy tourism by examining the effects of personal gastronomic traits (food neophilia/neophobia) on memorable local gastronomy experience and destination loyalty. The findings provide practitioners in the tourism sector with a new perspective highlighting the role of gastronomic experiences in developing strategies to enhance destination loyalty.