Bilinçli farkındalık temelli psikoeğitim programının ergenlerin mantık dışı inançlarına, negatif duygulanımlarına ve zorba davranışlarına etkisi
The effect of mindfulness-based psychoeducation program on adolescents' irrational beliefs, negative affects and bullying behaviors
  1. Tez No: 950095
  2. Yazar: ATAKAN YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET GÜLAÇTI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmanın amacı, bilinçli farkındalık temelli psikoeğitim programının ergenlerin mantık dışı inançlarına, negatif duygularına ve zorbalık davranışlarına etkisini incelemektir. Karma desenlerden açımlayıcı sıralı karma desenle yürütülmüştür. Araştırma deney ve kontrol gruplu ön-test, son-test ve izleme testli tam deneysel modelinde bir çalışmadır. Veri toplama araçları; Mantıksız İnanç Ölçeği, PANAS, Akran Zorbalığı Gelişim Ölçeği Ön Çalışması ve öğrenci ve öğretmenlere yönelik yarı yapılandırılmış görüşme formlarından oluşmaktadır. Çalışma 2024-2025 yılında Orta Karadeniz'de bir lisedeki 15 deney ve 12 kontrol grubu öğrencisi yer almıştır. Nitel veriler deney grubu öğrencileri ve bu öğrencilerin öğretmenlerinden odak grup görüşmeleriyle toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde Mann-Whitney U Testi, Friedman ANOVA Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Nitel verilerde içerik analizi kullanılmıştır. Görüşmeleri sonucunda öğrencilerden 6 tema ve 17 kod, öğretmenlerden ise 1 tema ve 3 kod elde edilmiştir. Psikoeğitimin etkisiyle, deney grubu öğrencilerinin mantık dışı inançları, negatif duyguları ve zorbalık davranışlarının azaldığı yapılan istatiksel analizlerde ve içerik analizinde tespit edilmiştir. Bulgular literatür ışığında tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of a conscious awareness-based psychoeducation program on adolescents' irrational beliefs, negative emotions, and bullying behaviors. A mixed methods approach with an explanatory sequential design was used, involving a true experimental design with pre-test, post-test, and follow-up assessments. The data collection tools included the Irrational Belief Scale, PANAS, the Peer Bullying Scale and semi-structured interview forms for both students and teachers. The study included 15 experimental and 12 control group students in a high school in Orta Karadeniz in 2024-2025. Qualitative data were collected from experimental group students and their teachers through focus group interviews. Quantitative data were analyzed using the Mann-Whitney U, Friedman ANOVA, and Wilcoxon Signed Rank tests; qualitative data were examined through content analysis. As a result of the interviews, 6 themes and 17 codes were obtained from the students and 1 theme and 3 codes were obtained from the teachers. It was determined in the statistical and content analysis that, with the effect of psychoeducation, the irrational beliefs, negative emotions and bullying behaviors of the experimental group students decreased. The findings were interpreted in light of the literature, and recommendations were made.