Effects of instruction emphasizing a gradual transition from arithmetic to algebra
Aritmetikten cebire kademeli geçişi vurgulayan eğitimin etkileri
  1. Tez No: 95370
  2. Yazar: NİLÜFER ERGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ARDAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET ARİTMETİKTEN CEBİRE KADEMELİ GEÇİŞİ VURGULAYAN EĞİTİMİN ETKİLERİ Öğrencilerin, aritmetikten cebire geçerken, harfli semboller, eşitlik sembolü, değişken ve bilinmeyen kavramlarıyla ilgili bazı zorluklan vardır. Aritmetik ve cebir aynı sembolleri kullanmalarına rağmen, onları farklı olarak yorumlarlar. Bu çalışmada geçmiş araştırmaların sonuç ve önerileri kullanılarak, aritmetikten cebire kademeli geçişi sağlayan bir eğitim planlandı ve uygulandı. Çalışmanın örneklerini 48 tanesi kontrol grubunda ve 53 tanesi deney grubunda olmak üzere 101 tane altıncı sınıf öğrencisi oluşturdu. Eğitimin başında, araştırmacı tarafından harfli semboller ve cebirsel ifadeler üzerine hazırlanan sınav, hem kontrol hem de deney grubuna uygulandı. Kontrol grubu geleneksel eğitimi alırken deney grubu aritmetikten cebire kademeli geçişi sağlayan eğitimi aldı. Eğitimlerin sonunda, harfli semboller ve cebirsel ifadeler üzerine hazırlanan testin yanında, araştırmacı tarafından hazırlanan değişken ve bilinmeyen kavramlarıyla ilgili cebirsel ifadeler hakkında diğer bir test her iki grubu da uygulandı. Araştırmanın sonuçları, öğrencilere aritmetikten cebire kademeli geçişi sağlayan eğitimin sağlanması, onların harfli semboller ve cebirsel ifadeler hakkında yanlış anlamalarım azaltacağı beklentisini destekledi. Ayrıca bu eğitim değişken ve bilinmeyen kavramlarının da iyi anlaşılmasını da sağladı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT EFFECTS OF INSTRUCTION EMPHASIZING A GRADUAL TRANSITION FROM ARITHMETIC TO ALGEBRA Students have difficulties about literal symbols, equal sign, variable and unknown concepts during translation from arithmetic to algebra. Although arithmetic and algebra use similar symbols they interpret them differently. The present study makes use of suggestions and results of past research studies to design and implement an instruction (In-GTAA) that provides a gradual transition from arithmetic to algebra. The sample of the study consisted of 101 students from sixth grade with 48 students in the control group and 53 students in the treatment group. The Test on Literal Symbols and Algebraic Expressions (T-LSAE) prepared by researcher was administered both to treatment and control groups at the beginning of the instruction. Treatment group took In-GTAA whereas control group took traditional instruction. At the end of the instructions, T-LSAE and another test on algebraic expressions about variable and unknown concepts (T-AE) were adrninistered to all students in the study. The results of the study supported the expectation that providing students with an instructional sequence that enables a gradual transition from arithmetic to algebra reduces students' misconceptions about literal symbols and algebraic expressions. Also this instruction leaded to and improved understanding of variable and unknown concepts.