Kayseri Talas'ta gıda çalışanlarının el hijyen durumlarının, gıda güvenliği bilgi ve uygulamalarının belirlenmesi
Hand hygiene status, food safety knowledge and practices of food handlers in Kayseri̇ Talas
- Tez No: 953723
- Danışmanlar: PROF. DR. YELİZ UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
KAYSERİ TALAS' TA GIDA ÇALIŞANLARININ EL HİJYEN DURUMLARININ, GIDA GÜVENLİĞİ BİLGİ VE UYGULAMALARININ BELİRLENMESİ Emrah CAN Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Veteriner Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Haziran 2025 Danışman: Prof. Dr. Yeliz UÇAR ÖZET Gıda işletmelerindeki çalışanların yanlış ve yetersiz uygulamaları gıda kaynaklı hastalıkların oluşmasına yol açabilmekte, ciddi ekonomik kayıplar söz konusu olabilmektedir. Bu çalışmada Kayseri Talas'ta bulunan gıda işletmelerindeki çalışanların gıda güvenliği bilgi ve uygulamalarının ve el hijyen durumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Toplam 25 işletme 2023-2024 tarihleri arasında ziyaret edilerek gıda ile temas halinde bulunan personelin ellerinden örnekler alınmıştır. Ayrıca çalışma kapsamında işletmelerde, gıda çalışanlarının hijyen bilgileri ve tutumlarını değerlendirmek amacıyla gözlem ve anket uygulaması yapılmıştır. Ellerden alınan örneklerin mikrobiyolojik analizleri geleneksel yöntemlerle yapılmıştır. El örnekleri Escherichia coli, Staphylococcus aureus, total koliform ve Enterobacteriaceae familyasına ait bakteriler açısından incelenmiştir. Çalışanlara ait el örneklerinin %74.1' inde Enterobactericeae, %18.5' inde total koliform, %14.8' inde E. coli ve %40.7' sinde S. aureus varlığı tespit edilmiştir. Örneklerin %66.6' sının Enterobactericeae, %11.1' inin koliform bakteri, %14.8' inin E. coli, %25.8' inin de S. aureus açısından hedef değerlerin (
Özet (Çeviri)
HAND HYGIENE STATUS, FOOD SAFETY KNOWLEDGE AND PRACTICES OF FOOD HANDLERS IN KAYSERİ TALAS Erciyes University, Institue of Health Sciences Department of Veterinary Food Hygiene and Technology Master Thesis, June 2025 Supervisor: Prof Dr. Yeliz UÇAR ABSTRACT Abstract: Incorrect and inadequate practices of food handlers in food businesses can cause foodborne diseases and serious economic losses. This study aimed to evaluate the food safety knowledge and practices and hand hygiene status of food handlers in food selling points located in Kayseri Talas. A total of 25 businesses were visited between 2023-2024 and samples were taken from the hands of food handlers in contact with food. In addition, observations and surveys were conducted at the point of sale to evaluate the hygiene knowledge and attitudes of food handlers. Microbiological analyses were performed by conventional methods regarding Escherichia coli (E. coli), Staphylococcus aureus (S. auerus), total coliform and Enterobacteriaceae. Enterobactericeae was detected in 74.1% of the hand samples of the food handlers, total coliform in 18.5%, E. coli in 14.8% and S. aureus in 40.7%. Regarding the contamination rates above the limit values (