L'influence des écrivains français sur les doctrines littéraires des romanciers turcs de la période de la modernisation et les réalisations
Modernleşme dönemi türk romancılarının edebî doktrinleri üzerinde fransız yazarlarının etkisi ve gerçekleştirilenler
  1. Tez No: 953731
  2. Yazar: CAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SYLVİE ANDRÉ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Université Sorbonne Nouvelle (Paris III)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 426
Özet
Osmanlı Devleti'nde 19. yüzyıl, baş döndürücü hızla gelişme ve değişimlerin olduğu bir dönemidir. Değişen sosyal ve siyasi durumlar, şüphesiz edebî formu da etkiler. Roman, modernleşme döneminin Türk edebiyatına bir armağanıdır. Bu dönemde Fransa, Osmanlı Devleti için adeta Avrupa penceresi görevi görmüştür. Bin yıldan fazla geçmişe sahip klasik Türk edebiyatı, yerini Avrupa modeline uygun yeni bir edebiyat anlayışına bırakmıştır Bu değişimde Fransız edebiyatı, Türk edebiyatına model olmuştur. Bu çalışmada, modernleşme dönemi Fransız etkisinin Türk edebiyatına yansıması geniş bir perspektiften ele alınmıştır. Fransız etkisinin Türk edebiyatı üzerindeki nedenleri ve etkileri deşifre edilmeye çalışılmıştır. Modernleşme dönemi Türk romanında Fransız etkisinin nedenleri ve yansımaları, ilk Türk romanları üzerinden okunmaya çalışılmıştır. Bu süreçte Fransız roman çevirileri sayesinde ilk kez keşfedilen Fransız romantizmi, gerçekçiliği ve natüralizmi, Türk yazarlarına rehberlik etmiştir. Bu akademik çalışma, Türk ve Fransız yazarlarının metinleri üzerinden yürütülmüş ve bu metinlerin Türk yazarlarını hangi yönde etkilediği ayrıntılı bir şekilde ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
19th century in the Ottoman Empire at dizzying speeds where there is a period of development and change. Changing social and political events undoubtedly affects on literary form. Novel is a gift to Turkish literature of the period of modernization. During this period, France is almost like a pop-up window of the Ottoman Empire in Europe. Place a thousand years of classical Turkish literature in the European model is replaced with a new understanding of literature. In this change French literature has been exemplary in literature. In this study, the period of Reformation French influence in Turkish literature has been examined from a broader perspective. The causes of the French influence in Turkish literature and its reflections have tried to read through the first Turkish novel. For the first time in this process, beginning with the translation of the French novel of French romanticism, French realism and French naturalism led to the Turkish author. This academic endeavour is carried out on the texts of French writer of which direction they affect Turkish writer has been demonstrated in a detailed manner.