Öğretmenlerin eğitime inanma düzeyleri ile işi anlamlı bulması arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between teachers' belief levels in education and their perceived meaningfulness of work
  1. Tez No: 953732
  2. Yazar: TÜLAY TUĞBA KARAMIK SAMAGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın amacı; öğretmenleri eğitime inanma düzeyleri ile işlerini anlamlı bulma düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Nicel bir çalışma olan çalışma, ilişkisel tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırmanın evrenini 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Kahramanmaraş ili ve ile bağlı 11 ilçede bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapmakta olan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise evren içerisinden basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilen 622 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Akın ve Yıldırım (2015) tarafından geliştirilen 'Öğretmenlerin Eğitime İnanma Düzeyleri Ölçeği'; Göçen ve Terzi (2019) tarafından geliştirilen 'Eğitim Örgütleri için Anlamlı İş Ölçeği' ve araştırmanın amaçlarına yönelik hazırlanan ve araştırmacı tarafından geliştirilen 'Kişisel Bilgi Formu' kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 26.0 programının kullanıldığı çalışmada, öğretmenlerin eğitime inanma düzeyleri ile anlamlı iş düzeyleri arasındaki ilişkiyi bulmak için Spearman korelasyon analizi kullanılmış ve bu ilişkinin istatistiksel olarak pozitif ve küçük düzeyde anlamlı olduğu bulunmuştur. Ayrıca araştırmada katılımcıların eğitime inanma düzeyleri ile anlamlı iş düzeylerinin demografik özelliklere göre değişip değişmediğini bulmak için Mann Whitney-U testi ve Kruskal Wallis-H testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre öğretmenlerin eğitime inanma düzeylerinin yaş, eğitim durumu ve okul türü değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Bununla beraber, katılımcıların anlamlı iş algı düzeylerinin yaş, okul türü ve kıdem yılı değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between teachers' levels of belief in education and their levels of finding their work meaningful. This study, which is a quantitative research, was designed in the relational survey model. The population of the research consists of teachers working in primary, secondary, and high schools affiliated with the Ministry of National Education in the province of Kahramanmaraş and its 11 districts during the 2022–2023 academic year. The sample of the study consists of 622 teachers selected from the population through the simple random sampling method. As data collection tools, the Teachers' Belief in Education Scale developed by Akın and Yıldırım (2015), the Meaningful Work Scale for Educational Organizations developed by Göçen and Terzi (2019), and the Personal Information Form developed by the researcher in line with the objectives of the study were used. In the study, where SPSS 26.0 software was used for data analysis, Spearman Correlation Analysis was conducted to determine the relationship between teachers' levels of belief in education and their levels of meaningful work, and it was found that this relationship is statistically significant, positive, and at a low level. In addition, Mann-Whitney U Test and Kruskal-Wallis H Test were used to determine whether participants' levels of belief in education and meaningful work varied according to demographic characteristics. According to the findings obtained, it was determined that teachers' levels of belief in education significantly differed according to the variables of age, educational background, and school type. Moreover, it was concluded that participants' perceptions of meaningful work significantly differed based on the variables of age, school type, and years of seniority.