6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında işverenlerin yükümlülükleri hakkında bilinç düzeyi: Eskişehir Sanayi Sitesi örneği
Awareness level of employer's obliga tions within the scope of Occupational Health and Safety Number 6331: Example of Eskisehir Industry Site
  1. Tez No: 953733
  2. Yazar: AŞIR TUTSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
İş sağlığı ve güvenliği kavramının tarihsel gelişimi insanlık tarihi kadar eskiye dayanmaktadır. Günümüzde insana verilen önemin artması ile birlikte insan odaklı bir yaklaşım benimsenmektedir. Bu durum insanların sosyal hayatlarındaki güvenliğinin yanında iş yaşamlarında karşı karşıya kaldıkları tehlikelerin bertaraf edilmesi iş sağlığı ve güvenliğinin değerini de arttırmıştır. Uluslararası ve ulusal mevzuatlarda iş sağlığı ve güvenliği alanındaki bütün yükümlülükler işverene verilmiştir. 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun (İSGK) 4. maddesinde ve ilgili düzenlemelerde belirtildiği üzere işverenin veya işveren vekilinin işyerinde yerine getirmesi gereken yükümlülükleri detaylı bir şekilde belirtilmiştir. Alanyazın taramalarında da belirlendiği üzere, çoğunlukla iş sağlığı ve güvenliği mevzuatları kapsamında işverenlerin işyerlerinde uygulaması gereken yükümlülükler üzerinde durulduğu görülmüştür. Ancak işverenlerin bu yükümlülüklerini işyerlerinde ne ölçüde uyguladığı konusunda yeterli çalışma bulunmadığı gözlemlenmiştir. Bu araştırmada, 6331 sayılı İSGK'nin yayımlandığı tarihten itibaren, sanayi sitesi işverenlerinin yapması gereken çalışmalardan hangilerini yerine getirdiğinin ve kanun hakkında bilgi düzeylerinin tespiti amaçlanmıştır. Bu çalışmada Eskişehir sanayi sitesindeki işveren veya işveren vekillerine yüz yüze olacak şekilde toplamda 25 sorudan oluşan anket uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizleri sonucunda, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında işveren veya işveren vekillerinin bilgi düzeyleri ve yapması gereken çalışmalardan hangilerinin iş yerlerinde uygulanıp uygulanmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The historical development of the concept of occupational health and safety is as old as human history. Today, with the increasing importance given to people, a people-oriented approach is adopted. This situation has increased the value of occupational health and safety in order to eliminate the dangers that people face in their work lives as well as the safety in their social lives. All obligations in the field of occupational health and safety are given to the employer in international and national legislation. As stated in Article 4 of the Occupational Health and Safety Law No. 6331 and the relevant regulations, the obligations of the employer and the employer's representative at the workplace are specified in detail. As determined in the literature review, it has been observed that the obligations that employers must implement in their workplaces are mostly within the scope of occupational health and safety legislation. However, it has been observed that there are not enough studies on the extent to which employers implement these obligations in their workplaces. In this research, it is aimed to determine which of the works that industrial site employers have to do and their level of knowledge about the law since the publication of İSGB numbered 6331. In this study, a face-to-face survey consisting of 25 questions was applied to employers or employer representatives in Eskişehir industrial site. As a result of the analysis of the data obtained, it has been determined that the knowledge level of the employer or employer's representatives within the scope of the Occupational Health and Safety Law and which of the required works are applied in the workplaces or not.