Aile hekimliğinde kanıta dayalı tıp uygulamalarına ilişkin bilgi, uygulama ve engeller üzerine bir araştırma
A study on knowledge, practice and barriers to evidence-based medicine practice in family medicine
- Tez No: 953746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMA SUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu kesitsel çalışmanın amacı, Kahramanmaraş il merkezinde ve ilçelerinde görev yapan aile hekimlerinin kanıta dayalı tıp (KDT) ile ilgili bilgi, tutum ve uygulama düzeylerini ile karşılaştıkları engelleri belirlemektir. Araştırmaya 100 aile hekimi dahil edilmiş; veriler, demografik özellikler, bilgi kaynakları kullanımı, KDT'yi bilme ve uygulama, tutum ile engelleyici ve kolaylaştırıcıları içeren anket formu kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS 27 paket programında t-testi ve ANOVA gibi istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. ANOVA sonucunda anlamlı fark saptanan gruplar arasında, varyans homojenliği varsayımı sağlandığında Tukey testi kullanılmıştır. Bulgulara göre aile hekimlerinin KDT'ye yönelik genel tutumlarının yaş gruplarına göre farklılık göstermediği, ancak KDT'yi bilme ve uygulama düzeylerinde yaşa göre anlamlı farklılıklar bulunduğu belirlenmiştir. Özellikle 46 yaş ve üzeri hekimlerin, genç meslektaşlarına kıyasla daha düşük puan aldığı görülmüştür. Cinsiyete göre kadın hekimlerin, KDT'yi bilme, uygulama ve kullanılan terimleri bilme konularında erkeklerden anlamlı derecede yüksek puanlar aldığı saptanmıştır. Daha yakın zamanda mezun olan hekimler ile uzmanlık eğitimi almış olanların da bu alanlarda daha yetkin oldukları bulunmuştur. Buna karşın, meslekteki çalışma süresi ve görev yeri açısından anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Regresyon analizinde, hekimlerin KDT bilgi arayışında karşılaştıkları engelleyici ve kolaylaştırıcı faktörlerin KDT bilme ve uygulama düzeylerini anlamlı biçimde etkilediği ortaya konmuştur. Bununla birlikte, KDT'ye yönelik olumlu tutumun ve uygulama önündeki engellerin algılanmasının demografik özelliklerden büyük ölçüde bağımsız olduğu belirlenmiştir. Zaman darlığı ve iş yükü gibi sistemsel engeller tüm hekimler tarafından ortak bir sorun olarak ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this cross-sectional study was to determine the knowledge, attitudes, and practice levels of family physicians working in the city center and districts of Kahramanmaraş regarding evidence-based medicine (EBM), as well as the barriers they encounter. The study included 100 family physicians. Data were collected using a questionnaire covering demographic characteristics, use of information resources, knowledge and practice of EBM, attitudes, and perceived barriers and facilitators. Data were analyzed with statistical methods such as t-test and ANOVA using SPSS version 27. In cases where ANOVA revealed significant differences among groups, Tukey's test was applied if the homogeneity of variance assumption was met. Findings showed that family physicians' general attitudes toward EBM did not differ by age group, although significant differences were found in knowledge and practice levels. Physicians aged 46 years and older scored significantly lower than their younger colleagues. By gender, female physicians had significantly higher scores in EBM knowledge, practice, and terminology compared to males. Physicians who had graduated more recently and those with specialty training were also found to be more competent in these areas, whereas no significant differences were observed with respect to years of professional experience or workplace location. Regression analysis demonstrated that perceived barriers and facilitators in physicians' search for EBM information significantly affected their knowledge and practice levels. However, general attitudes toward EBM and the perception of barriers were largely independent of demographic characteristics. Time constraints and workload emerged as common obstacles reported by physicians, regardless of age, gender, professional experience, or workplace. These findings suggest that the main challenges to the widespread adoption of EBM stem more from systemic issues than from individual factors.