Frigya mirasının çağdaş seramik sanatına aktarımı: Tematik bir yaklaşım
The transfer of the Phrygian heritage to contemporary ceramic art: A thematic approach
  1. Tez No: 953759
  2. Yazar: YASEMİN ERZİNLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, Anadolu'nun kadim uygarlıklarından Frigya'nın zengin kültürel ve mitolojik mirasını, çağdaş seramik sanatı pratikleri aracılığıyla yeniden yorumlamayı ve bu yolla sanatsal bir diyalog kurmayı amaçlamaktadır. Araştırma, Frig mirasını statik bir arkeolojik buluntu seti olarak değil, çağdaş sanatçının etkileşime geçebileceği dinamik bir kültürel kaynak olarak ele almıştır. Bu kapsamda, Frig toplumunun varoluşsal temalarını yansıtan on üç ana tema (“Doğuş”,“Hayat”,“Mücadele”,“Bakan Gözler”,“Gordios”,“Güneş”,“Aslan”,“Şapka”,“Kuş”,“Böcek”,“Yaratık”,“Midas”ve“Kral”) belirlenmiştir. Bu temalar ekseninde üretilen özgün seramik eserler ve destekleyici çizimler, araştırmanın birincil veri kaynağını oluşturmaktadır. Sanat temelli araştırma (artsbased research) metodolojisiyle yürütülen bu süreçte, her bir eserin formu, malzemesi ve tekniği, seçilen temanın sembolik ve felsefi katmanlarını derinleştirmek üzere bilinçli bir şekilde kurgulanmıştır. Örneğin, Midas figürü üzerinden iktidarın trajik doğası, sfenks (yaratık) üzerinden mitolojik güç veya fibula (bakan gözler) üzerinden sır ve korunma temaları, malzeme ve biçim arasındaki diyalogla ifade edilmiştir. Bu tez, Frig sanatının estetik kodlarının çağdaş bir dile“tercüme edilmesi”sürecinin, yalnızca bir form aktarımı değil, aynı zamanda bir anlam üretme eylemi olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma, tarihsel mirasın sanatsal yorumunun, kültürel belleği korumanın yanı sıra, geçmişin evrensel insanlık durumlarına dair yeni ve eleştirel sorgulamalara alan açabileceğini göstermektedir. Bu yönüyle tez, geçmişle kurulan yaratıcı ilişkinin sanatsal ve entelektüel potansiyelini seramik sanatı özelinde ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reinterpret the rich cultural and mythological heritage of Phrygia, one of the ancient civilizations of Anatolia, through contemporary ceramic art practices and to establish an artistic dialogue in this way. The research has addressed the Phrygian heritage not as a static archaeological artifact set, but as a dynamic cultural resource with which the contemporary artist can interact. In this context, thirteen main themes (“Birth”,“Life”,“Struggle”,“Looking Eyes”,“Gordios”,“Sun”,“Lion”,“Hat”,“Bird”,“Insect”,“Creature”,“Midas”and“King”) reflecting the existential themes of Phrygian society have been determined. The original ceramic works and supporting drawings produced on the axis of these themes constitute the primary data source of the research. In this process, which is carried out with the arts-based research methodology, the form, material and technique of each work have been consciously designed to deepen the symbolic and philosophical layers of the chosen theme. For example, the tragic nature of power through the figure of Midas, the mythological power through the sphinx (creature) or the themes of secret and protection through the fibula (looking eyes) have been expressed through the dialogue between material and form. This thesis reveals that the process of“translating”the aesthetic codes of Phrygian art into a contemporary language is not only a transfer of form but also an act of producing meaning. The study shows that the artistic interpretation of historical heritage can open up new and critical questions about universal human conditions of the past, as well as preserving cultural memory. In this respect, the thesis aims to reveal the artistic and intellectual potential of the creative relationship established with the past, specifically in ceramic art.