Frig dönemi süslemeleri
Phrygian period decorations
- Tez No: 892001
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Frig bezemeleri, antik Anadolu'nun zengin ve çeşitli kültürel mirasının önemli bir parçasını oluşturur. Bu bezemeler, Frigya'nın başkenti Gordion ve çevresindeki tümülüslerden çıkan eserlerle birlikte, bölgenin sanatsal ve estetik açıdan zenginliğini yansıtır. Bronz kemerlerden fibulalara, ahşap mobilyalardan mobilya süslemelerine, hatta terrakotta mimari eserlerin süslemelerine kadar uzanan çeşitli malzemelerde görülürler. Gordion ve çevresindeki buluntular, Frig bezemelerinin çeşitliliği ve sanatsal inceliği açısından önemli bir referans noktası oluşturur. Bunlar arasında, özellikle bronz işçiliğindeki ustalık ve detaylar dikkat çekicidir. Ancak, Frig bezemeleri sadece Gordion ile sınırlı değildir; Pazarlı gibi diğer Frig merkezlerinden de örnekler bulunmaktadır. Frig bezemelerinin oluşumunda, bölgenin etkileşimde bulunduğu kültürlerin de önemli bir rolü vardır. Kuzey Suriye, Grek, Asur ve Urartu gibi çevre kültürlerinin etkileri, Frig bezemelerinin tarzı ve motiflerinde belirgin izler bırakmıştır. Bu, Frigya'nın, antik dünyanın önemli kültürel merkezlerinden biri olarak konumunu güçlendirirken, aynı zamanda bölgenin zengin ve karmaşık kültürel envanterini yansıtır. Bu önsöz, Frig bezemelerinin önemini ve çeşitliliğini anlamak için bir başlangıç noktasıdır. Gordion ve çevresindeki kazılardan elde edilen buluntular, Frig sanatının ve zanaatının ne kadar zengin ve çeşitli olduğunu göstermektedir. Bu eserler, Frigya'nın tarihi ve kültürel mirasını anlamak ve takdir etmek isteyen herkes için büyüleyici bir kaynaktır.
Özet (Çeviri)
Frig embellishments constitute an important part of the rich and diverse cultural heritage of ancient Anatolia. Alongside the artifacts unearthed from the tumuli around the capital of Phrygia, Gordion, these embellishments reflect the region's richness in terms of artistry and aesthetics. They are seen in various materials ranging from bronze belts to fibulae, from wooden furniture to furniture decorations, and even to the embellishments of terracotta architectural works. Discoveries in and around Gordion serve as a significant reference point for the diversity and artistic finesse of Phrygian embellishments. Among these, the mastery and intricacy in bronze craftsmanship are particularly noteworthy. However, Phrygian embellishments are not limited to Gordion alone; there are also examples from other Phrygian centers such as Pazarlı, albeit fewer in number. The formation of Phrygian embellishments is also influenced by the cultures with which the region interacted. The influences of surrounding cultures such as Northern Syria, Greece, Assyria, and Urartu have left distinct traces in the style and motifs of Phrygian embellishments. This not only strengthens Phrygia's position as an important cultural center in the ancient world but also reflects the region's rich and complex cultural inventory. This preface serves as a starting point for understanding the importance and diversity of Phrygian embellishments. Discoveries from excavations in and around Gordion demonstrate the richness and diversity of Phrygian art and craftsmanship. These artifacts serve as a fascinating source for anyone wishing to understand and appreciate the historical and cultural heritage of Phrygia.