Cylindrically symmetric cosmic stringy surfaces and their transmutations
Silindiriksel simetrik kozmik sicimsel yüzeyler ve bunların dönüşümleri
- Tez No: 95379
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ARIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET. « SILINDIRIKSEL SİMETRİK KOZMİK SICIMSEL YÜZEYLER VE BUNLARIN DÖNÜŞÜMLERİ Silindirik simetriye sahip kozmik sicimsel yüzeyler ve bunların birbirlerine dönü şümleri, özel durumları tek bir kozmik sicimi, silindirik sicimsel bir yüzeyi ve uç nok talarından konik yüzeylere dönüşen bir sicimi içeren bir metrik çözümü yardımıyla araştırılmıştır, incelenen yeni konfigürasyonlar uç noktalarından konik yüzeylere dönü şen ve radyal sicimlerden oluşan bir yüzeyle son bulan bir silindiri içermektedir. Ayrıca silindire dönüşen bir sicim ve daha büyük bir yarıçapa sahip bir silindire dönüşen bir silindir de incelenmiştir. Fakat bu sonuncuların dönüşümlerinin bir döneminde negatif enerji yoğunluklarına yol açtıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT CYLINDRICALLY SYMMETRIC COSMIC STRINGY MEMBRANES AND THEIR TRANSMUTATIONS Cylindrically symmetric cosmic stringy membranes and their transmutations into one another are investigated with the help of a metric ansatz which as special cases includes a single cosmic string, a cylindrical stringy surface and a string decaying into cones at its endpoints. The new configurations studied include a cylinder decaying into conical surfaces at its endpoints and ending up as a sheet with radial strings. A string changing into a cylinder and a cylinder changing into a cylinder with larger radius are also investigated. These latter however are found to give rise to negative energy densities at the one stage of their evolution.