Web uygulaması destekli görev temelli İngilizce öğretiminin ortaöğretim öğrencilerinin İngilizce dersine yönelik tutumlarına ve başarılarına etkisi
The impact of web application-supported task-based English instruction on secondary school students' attitudes and achievements in English course
- Tez No: 953794
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA YANPAR YELKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı web destekli olarak uygulanan görev temelli İngilizce öğretiminin ortaöğretim öğrencilerinin İngilizce dersine yönelik tutumlarına, başarılarına etkilerini ve öğrencilerin bu uygulama hakkındaki görüşlerini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubu 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Taşucu Prof. Dr. Durmuş Tezcan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 11. sınıfta öğrenim gören öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırma yarı deneysel bir çalışmadır. Okulda bulunan 11.sınıflardan biri deney, diğeri ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Verilerin toplanmasında öntest- sontest kontrol grubu tasarımı uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26 programı kullanılmıştır. İlişkili örneklem t-testi, ilişkisiz örneklem t-testi, içerik analizi ve betimsel analiz ile veriler analiz edilmiştir. Verilerin toplanmasında Cambridge tarafından geliştirilen ve ücretsiz örnek sınav olarak kullanıma sunulan uygulama sınavları ve Yabancı Dil Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Kontrol grubunda, mevcut öğretim programıyla İngilizce dersi işlenişi devam ettirilirken, deney grubunda web uygulaması destekli görev temelli yöntem kullanılarak çalışılmıştır. Çalışma 10 hafta uygulanmıştır. Uygulama sonunda öğrencilerin İngilizce ders başarılarındaki değişimi görmek için sontest, tutumlarındaki değişimi görmek için de tekrar Yabancı Dil Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda Web uygulaması destekli görev temelli dil öğretiminin öğrencilerin akademik başarıları ve İngilizce dersine yönelik tutumları üzerinde olumlu etkileri olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of web-supported task-based English instruction on secondary school students' attitudes toward English lessons, their academic achievements, and their views on this instructional approach. The study group consists of 11th-grade students attending Taşucu Prof. Dr. Durmuş Tezcan Vocational and Technical Anatolian High School during the 2023-2024 academic year. The research follows a quasi-experimental design, with one 11th-grade class designated as the experimental group and another as the control group. A pre-test and post-test control group design was employed for data collection. The data were analyzed using the SPSS 26 software, and the analyses included paired-sample t-tests, independent-sample t-tests, ANCOVA, content analysis, and descriptive analysis. For data collection, sample tests developed by Cambridge and made freely available as practice exams, along with the Foreign Language Attitude Scale, were used. While the control group continued with the English lessons based on the current curriculum, the experimental group received instruction through a web-supported task-based approach. The study was conducted over a 10-week period. At the end of the intervention, a post-test was administered to assess the change in students' English achievement, and the Foreign Language Attitude Scale was reapplied to measure changes in attitudes. The results indicated that web-supported task-based language instruction had positive effects on students' academic achievement and their attitudes toward English lessons.