Tedarik zinciri entegrasyonu ve stratejilerinin işletme performansına etkisinde dijitalleşmenin aracılık rolü
The mediating role of digitalization in the impact of supply chain integration and strategies on business performance
  1. Tez No: 953801
  2. Yazar: ÖZLEM DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÖZGÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı Gaziantep Organize Sanayi Bölgelerinde faaliyetlerini sürdüren işletmelerin, tedarik zinciri entegrasyonunun, tedarik zinciri stratejiler, dijitalleşme ve işletme performansı üzerine etkisini incelemek, aynı zamanda tedarik zinciri entegrasyonunun (TZE) ve tedarik zinciri stratejilerinin (TS) işletme performansı (FP)üzerine etkisinde dijitalleşmenin aracılık rolününün olup olmadığını incelemektir. Çalışmada Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) bulunan kolayda örneklem yöntemiyle 320 işletmedan anket formu araılığı ile veriler elde edilmiştir. Çalışma hipotezleri Smart PLS istatistik programı ile test edilmiştir. Çalışma sonucunda tedarikçi entegrasyonu ve müşteri entegrasyonunun işletme performansı üzerinde anlamlı bir etkisi varken, iç entegrasyonun işletme performansı üzerinde anlamlı bir etkisi yoktur. Ayrıca iç entegrasyonun, müşteri ve tedarikçi entegrasyonunun dijitalleşmeyi; dijitalleşmenin de işletme performansını pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Bunun dışında tedarik zinciri stratejilerinin alt boyutları olan çevik tedarik zinciri stratejilerinin işletme performansını pozitif yönde ve anlamlı olarak etkilediği, yalın ve hibrit zincir stratejilerinin işletme performansı üzerinde etkisi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak tedarikçi entegrasyonu ve tedarik zinciri stratejileri ile işletme performansı arasındaki ilişki de dijitalleşmenin aracı rolü olduğu neticesi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of supply chain integration, supply chain strategies, digitalisation and firm performance of the firms operating in Gaziantep Organised Industrial Zones (OIZ), and also to examine whether digitalisation has a mediating role in the effect of supply chain integration (SC) and supply chain strategies (SC) on firm performance (FP). In the study, data were obtained from 320 firms in Gaziantep Organised Industrial Zone (OIZ) by means of questionnaire form with convenience sampling method. The study hypotheses were tested with Smart PLS statistical programme. As a result of the study, supplier integration and customer integration have a significant effect on firm performance, while internal integration has no significant effect on firm performance. In addition, it was determined that internal, customer and supplier integration positively affect digitalisation and digitalisation positively affects firm performance. In addition, agile supply chain strategies, which are sub-dimensions of supply chain strategies, have a positive and significant effect on firm performance, while lean and hybrid chain strategies have no effect on firm performance. Finally, it was concluded that digitalisation has a mediating role in the relationship between supplier integration and supply chain strategies and firm performance.