Sağlık kurumlarında personel güçlendirmenin örgüt kültürü ve örgütsel performans üzerindeki etkisi
The effect of staff empowerment on organizational culture and organizational performance in health institutions
  1. Tez No: 953821
  2. Yazar: YASEMİN ÜNLÜCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sağlık kurumlarının sunduğu hizmet, insanoğlunun en değerli varlığı olan sağlığı korumayı ve iyileştirmeyi gaye edinmektedir. Sunulan sağlık hizmetinin kalitesi ülke gelişmişliğini göstermenin yanı sıra hastaların tedavi süreçleri üzerinde de etkili olmaktadır. Bu denli önemli faydaları olduğu düşünülen her konu araştırılmaya değerdir. Birçok sektörde personel güçlendirme konusunda yapılan çalışmalar ile alınan olumlu sonuçlar, personel güçlendirmenin sağlık sektörüne de olumlu katkılar sağlayabileceğini düşündürmektedir.“Personel Güçlendirme”sağlık kurumlarında hizmet kalitesini geliştirmek, kurum kültürünü iyileştirmek ve kurumsal performansı daha yükseğe taşımak için kullanabilecek bir uygulamadır. Diğer sektörlerde yapılan araştırmalar ile başarısı kanıtlanmış bu yöntem, ne yazık ki sağlık sektöründe yeteri kadar araştırılmamıştır. Bu çalışma İstanbul ili Anadolu yakasında bulunan ikinci basmak üç hastane sağlık çalışanlarından veri toplanarak gerçekleştirildi. Katılım grubunda, hekim hemşire, ebe, veri giriş personeli/sekreter, sağlık teknikeri/teknisyeni, eczacı, psikolog ve diyetisyen meslek grupları bulunmaktadır. Karma meslek gruplarından veri toplanarak daha kapsamlı bir bilgiye ulaşılmak istendi. Bu çalışma ile“Personel Güçlendirme, Kurum Kültürü”başlıklarının sağlık yönetimi açısından öneminin altı çizilmekte, performans iyileştirmek için bu başlıklar ile çalışılmasının gerekliliği işaret edilmektedir. Araştırma neticesinde, sağlık kurumlarında personel güçlendirme uygulamalarının kurum kültürü ve örgütsel performans üzerinde pozitif ve anlamlı etkisi bulunduğu tespit edildi. Ancak daha genel bir kanı bildirmek için bu konu ile ilgili daha çok çalışma yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The service provided by health institutions aims to protect and improve health, which is the most valuable asset of mankind. The quality of the health service provided affects the treatment processes of patients in addition to showing the development of the country. Every issue that is thought to provide such significant benefits is worth investigating. The positive results obtained through the studies conducted on personnel empowerment in many sectors suggest that personnel empowerment can also make positive contributions to the health sector.“Personnel Empowerment”is an application that can be used to improve the quality of service in health institutions, improve corporate culture and move corporate performance to a higher level. This method, which has been proven successful by researches conducted in other sectors, has unfortunately not been sufficiently researched in the health sector. This study was conducted by collecting data from health workers of the second three hospitals located on the Anatolian side of Istanbul province. In the participation group, there are professional groups of physician nurse, midwife, data entry staff / secretary, health technician / technician, pharmacist, psychologist and dietitian. It was requested to obtain a more comprehensive information by collecting data from mixed professional groups. With this study, the importance of the titles“Personnel Empowerment, Corporate Culture”in terms of health management is underlined and the necessity of working with these titles in order to improve performance is pointed out. As a result of the research, it was found that personnel empowerment practices in health institutions have a positive and significant effect on corporate culture and organizational performance. However, it is recommended to do more studies on this issue in order to report a more general opinion.