Elektronik ticaret pazaryerlerinin marka hakkı ihlallerinden sorumluluğu bakımından güvenli liman muafiyet rejimi ve şartları
Safe harbor exemption regime and its conditions regarding the liability of electronic commerce marketplaces for trademark infringements
  1. Tez No: 953822
  2. Yazar: YAĞMUR CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜLÜRYA YUSUFOĞLU BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada, elektronik ticaret pazaryerlerinin üçüncü kişiler tarafından gerçekleştirilen marka hakkı ihlallerinden doğan hukuki sorumluluğu incelenmiştir. Geleneksel ticaretin dijital ortama evrilmesi ile birlikte, elektronik ticaret pazaryerleri ticari hayatın temel aktörlerinden biri haline gelmiş; bu gelişim, marka hakkı koruması açısından yeni hukuki sorunları gündeme getirmiştir. Çalışmada, Avrupa Birliği ve Türk hukukunda yer alan düzenlemeler ile yargı içtihatları ele alınmıştır. Bu kapsamda, elektronik ticaret pazaryerlerinin marka hakkı ihlallerine ilişkin hukuki sorumlulukları ve güvenli liman muafiyet rejimi değerlendirilmiştir. Çalışmada yapılan hukuki değerlendirmeler neticesinde; Türk hukuku bakımından elektronik ticaret pazaryerlerinin sorumluluğunun“uyar-kaldır”yöntemi çerçevesinde belirlendiği, Avrupa Birliği hukukunda ise platformların aktif veya pasif konumda bulunmalarının ve ihlale ilişkin bilgi sahibi olmalarının dikkate alındığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, elektronik ticaret pazaryerlerinin üçüncü kişilerin marka hakkı ihlallerine karşı taşıdığı hukuki sorumluluğun, dijitalleşen ticaret ortamında daha da önem kazandığı ve bu alandaki düzenlemelerin gelecekte değişen ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirilmesinin gerekli olabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the legal liability of electronic commerce marketplaces arising from trademark infringements committed by third parties. With the evolution of traditional commerce into the digital environment, electronic commerce marketplaces have become key actors in commercial life, leading to the emergence of new legal challenges concerning the protection of trademark rights. In this study, regulations and judicial precedents in European Union and Turkish law have been analyzed. Within this framework, the liabilities of electronic commerce marketplaces for trademark infringements, and the safe harbor exemption regime are evaluated. The legal analysis conducted in this study reveals that the liability of electronic commerce marketplaces under Turkish law is determined within the framework of the“notice-and-takedown”method, while under European Union law, the active or passive position of platforms and their knowledge of the infringement are taken into account. In conclusion, it has been concluded that the legal responsibility of electronic commerce marketplaces for trademark infringements by third parties has become even more important in the digitalized trading environment, and that regulations in this area may need to be developed in line with changing needs in the future.