Kurumsal pazarlama sunumlarının verimliliğini artırmasına yönelik faktörlerin analizi: Göz izleme çalışması
Analysis of factors to increase the efficiency of corporate marketing presentations: Eye tracking study
  1. Tez No: 953823
  2. Yazar: MAHSA PAKNAHAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞUŞ YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, kurumsal pazarlama sunumlarının verimliliğini artıran faktörlerin belirlenmesine odaklanmaktadır. Çalışma kapsamında göz izleme teknolojisi kullanılarak, pazarlama sunumlarının görsel ve içerik öğelerinin izleyici dikkatini nasıl etkilediği analiz edilmiştir. Nicel araştırma yöntemleriyle desteklenen bu çalışmada, katılımcılardan elde edilen veriler detaylı istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulguları, görsel tasarım unsurları, metin yoğunluğu ve sunum düzeninin, izleyicilerin dikkat ve algı seviyelerini önemli ölçüde etkilediğini ortaya koymaktadır. Araştırmada elde edilen göz izleme verilerine göre, ilk bakış süresi açısından en dikkat çekici tasarım unsurlarının başında yaklaşık 1.91 kontrast oranı gelmektedir. Bu kontrast seviyesi, katılımcıların sunum içeriğine daha hızlı odaklanmalarını sağlamakta ve ilk göz teması süresini anlamlı düzeyde artırmaktadır. Ayrıca, metinlerde dokuz satırlık bir düzen kullanılması, katılımcıların sunumun başlangıcında bilgiye daha uzun süre odaklanmasına katkı sağlamaktadır. Ürünün sağ alanda konumlandırılması, kullanıcıların ürünü daha erken fark etmesini desteklemekte; logonun üst-orta konumda yer alması ise markanın sunumun ilk anında fark edilmesini ve hatırlanabilirliğini artırmaktadır. Toplam bakış süresi açısından değerlendirildiğinde, daha yüksek kontrast oranına sahip görsellerin yalnızca ilk temas süresini değil, genel etkileşim süresini de uzattığı görülmektedir. Aynı şekilde, dokuz satırlık metin düzeni, kullanıcıların içeriği daha uzun süre boyunca incelemesine olanak tanımaktadır. Ürünün sol konumda yer aldığı tasarımlar, kullanıcıların ürün üzerinde daha uzun süre vakit geçirmesine katkı sağlamaktadır. Elde edilen veriler, sunum tasarımında kullanılan görsel ve içerik bileşenlerinin, izleyici dikkatinin yönlendirilmesinde kritik rol oynadığını ortaya koymaktadır. Göz izleme analizleri sayesinde, izleyicilerin hangi alanlara daha fazla odaklandığı ve hangi tasarım özelliklerinin dikkat süresini artırdığı görselleştirilebilmiştir. Bu bulgular, kurumsal sunumların yalnızca bilgi aktarımı değil, aynı zamanda dikkat yönetimi ve izleyici etkileşimi açısından da stratejik bir araç olarak değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on identifying the factors that enhance the effectiveness of corporate marketing presentations. Utilizing eye-tracking technology, the research analyzes how the visual and content elements of marketing presentations influence audience attention. Supported by quantitative research methods, the data collected from participants were evaluated through detailed statistical analyses. The findings indicate that visual design elements, text density, and presentation layout significantly impact the viewers' levels of attention and perception. According to the eye-tracking data obtained in the study, one of the most prominent design features in terms of initial gaze duration is a contrast ratio of approximately 1.91. This level of contrast enables participants to focus on the presentation content more quickly and significantly increases the duration of the initial visual contact. Moreover, employing a nine-line text layout contributes to sustained attention to the information at the beginning of the presentation. Placing the product in the lower right area supports earlier detection by viewers, while positioning the logo in the upper-central area enhances both immediate recognition and brand recall. In terms of total gaze duration, visuals with higher contrast ratios not only extend the duration of initial contact but also lengthen the overall interaction time. Similarly, the nine-line text structure allows users to engage with the content for a more extended period. Designs that position the product on the left side also facilitate longer viewer engagement with the product. The data collected reveal that the visual and content components used in presentation design play a critical role in directing audience attention. Eye-tracking analyses have enabled the visualization of the specific areas that drew greater focus and the design features that enhanced attention span. These findings demonstrate that corporate presentations should be regarded not only as tools for information delivery but also as strategic instruments for attention management and audience engagement.